Окончателно взимат имоти за 2.3 млн. лв. на Митьо Очите
Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна като "Кушлев", е спечелила окончателно делото срещу Димитър Желязков - Митьо Очите, с което в полза на държавата е отнето негово имущество.
Делото срещу Митьо Очите е водено пред Върховния касационен съд. Общата стойност на отнетото от Желязков имущество е за 2 358 000 лева.
Изпълнителният лист ще бъде даден на Министерството на финансите, което по закон има правомощията да се разпорежда с отнетото имущество.
Проверката срещу Желязков започна през април 2007 г.
Сред имуществото на Очите, което е отнето, са апартамент и два магазина в Несебър, нива в Бургас, имоти в с. Равда и четири коли.
Преди време кметът на Сунгурларе Георги Кенов поиска държавата да му прехвърли имота на Митьо Очите в града, за да се настанят там деца с увреждания.
На 8 април Бургаският апелативен съд удължи присъдата на Желязков по делото за ръководене на престъпна група с година и половина, увеличавайки общото му наказание от 4 години и 10 месеца на 6 години и 4 месеца затвор.
Какво става с конфискуваното имущество
Зад заканите на държавата да конфискува и разпродава имоти на големи длъжници и престъпници не стои никакво покритие, пише днес в. "Сега".
През миналата година държавата не е продала нито един недвижим имот, който е бил конфискуван, отнет или изоставен в нейна полза, става ясно от непубличен отчет за дейността на Националната агенция за приходите (НАП) за 2010 г.
От цялото имущество, което данъчните са успели да продадат за една година и което се състои предимно от злато и валута, в хазната са влезли само 7,5 млн. лв.
От 1 януари 2010 г. насам единствено НАП разпродава отнетите от съдилища, митници и други органи вещи на граждани или фирми заради дългове, престъпления, нарушения и т.н. За 12 месеца обаче служителите на агенцията не са успели да осребрят нито един недвижим имот, независимо че през м.г. регистърът на НАП за продажбите беше пълен с апартаменти, офиси, помещения на длъжници в хотели и закрити комплекси в Слънчев бряг, Банско и т. н.
Не е продаден имот и на нито един престъпник, предаден на НАП от комисията за установяване на незаконно придобито имущество. От отчета не става ясно колко такива преписки са получени от данъчните през м.г., но като се има предвид, че за 4 години, т.е. до края на 2009 г., комисията "Кушлев" е отнела с окончателно съдебно решение имоти по едва 4 дела, то през 2010 г. преписките вероятно не са много.
През 2009 г. от продажби са събрани близо 13 млн. лв. Всички тези суми възлизат на едва 0,09% от сумата, която данъчните имат да си събират от просрочени задължения за данъци, осигуровки, такси, глоби и др. Към 31 декември 2010 г. тя e 14,4 млрд. лв.
Чиновниците масово се возят в автомобили на престъпници и длъжници, защото огромна част от вещите на нарушителите не се продават, а се раздават за ползване на министерства и агенции. Например през м.г. финансовият министър Симеон Дянков е раздал 56 коли, от които 30 са отишли в МВР, 5 - в НСО, а 4 са останали в Министерството на финансите.