До 1 г. Министерството на околната среда и водите трябва да извърши проучване и да подготви предложение за създаване на парка. Вносители на проекта са Сергей Станишев и депутати от левицата, съобщиха БТА  "Фокус".

С проекта се налага и мораториум върху всички сделки по разпореждане и строителни дейности с държавни имоти в урбанизираните и извънурбанизираните територии на зони "А" и "Б" по Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.

Изключение ще правят само случаите на инфраструктурни обекти с местно и национално значение.

В последните месеци ставаме свидетели на отказ от изпълнителната власт да изпълнява задълженията си за опазване на околната среда и на незаконно строителство в крайбрежни плажни ивици, посочват в мотивите си вносителите.

Затова те предлагат налагане на мораториум от Народното събрание върху всички сделки на разпореждане, промяна на предназначението и строителни дейности в имоти на крайбрежни ивици Иракли, Карадере, Камчийски пясъци-Шкорпиловци, Дуранкулашко езеро-"Света Ана", Крапец, Шабленски езера, "Корал" Аркутино, "Дюни" и Маслен нос (брегът и плажовете между "Перла" и резерват "Ропотамо").

Предвижда се мораториумът да бъде до приключване на процедурата за обявяване на територията за защитена.

Председателят на парламентарната комисия по околната среда Петър Курумбашев коментира пред журналисти, че това ще бъде една стъпка на парламента, която засяга поколения след нас.
Защитените територии ще бъдат обособени след дебат.

На въпрос какво ще се случи с местата, където има частни имоти Курумбашев, заяви:

„Задължение е национален парк да се обявява само на места, където е държавно-публична собственост. Прекалената забрана не е добра и това трябва да бъде направено в дебат с представителите на черноморските общини, неправителствените организации и министерствата на околната среда и водите и на регионалното развитие”.