Двамата разговаряха в Сиатъл, в сградата на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, която отпуска всяка година по 3 млрд. долара за благотворителност, предаде БНР.

Освен туризма, земеделието и инфраструктурата, Националната програма за развитие на България 2020, по която страната ни работи, трябва да бъде насочена и към високите технологии, иновациите и индустриите с добавена стойност, каза след срещата Росен Плевнелиев.

В Сиатъл държавният глава обсъди с милиардера Бил Гейтс как България да спечели по-добри позиции в областта на иновациите. Плевнелиев и Гейтс са обсъдили Националната програма "Глобални библиотеки - България". Преди 3 години Министерството на културата подписа споразумение по програмата. Тя получи 15 млн. долара субсидия от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Целта е 1200 български библиотеки да получат достъп до Интернет и то в малките населени места.
Този проект приключва до 2013 г., но това, което ние дискутирахме и сме сигурни, че ще успеем, е да има следваща фаза на проекта.
Според Бил Гейтс България има огромен потенциал за ръзвитие на икономиката на знанието и именно там трябва да бъде насочено вниманието при определяне на насоките на стратегията, подчерта Росен Плевнелиев, цитиран от БТА.

Освен за образователни проекти, фондацията на Бил и Мелинда Гейтс отпуска средства и за разработката на ваксини. Плевнелиев и Гейтс са обсъдили възможността Българската академия на науките да се включи в подобни разработки.
Те ще дойдат в България, техни представители разбира се, и ще ги запознаем на място с опита, който ние имаме, каза държавният глава.

Днес на кръгла маса в Сиатъл, посветена информационните технологии, президентът Плевнелиев ще обсъди с представители на компаниите Гугъл, Фейсбук, Майкрософт, Амазон и др. възможностите за създаването на иновационни екосистеми. Плевнелиев ще участва и в работна закуска на тема "САЩ-България: да градиш мостове чрез бизнес", в която ще участват около 50 представители на на компании от сферата на информационните технологии и инфраструктурата.


През последните години Бил Гейтс прехвърли фокуса на своето внимание към благотворителната дейност, отделяйки значителни средства за хуманитарни организации и научно-изследователски програми чрез създадената от него и съпругата му през 2000 г. фондация "Бил и Мелинда Гейтс" - най-голямата публично управлявана благотворителна фондация в света. Последният му
пълен работен ден в "Майкрософт" бе на 27 юни 2008 г., след което той се отдаде изцяло на филантропската си дейност.
Дейността на фондацията е насочена към глобални проблеми, които остават извън сферата на внимание на правителства и международни организации. От 2007 г. досега Бил и Мелинда Гейт са дарили за благотворителни цели 28 милиарда долара.