Факелно шествие по повод 109 години от арменския геноцид се проведе във Варна. По този начин арменската общност в крайморския град отдаде почит на жертвите от трагичните събития през 1915 година.

Вижте снимки ТУК>>

Шествието тръгна от двора на арменската църква "Свети Саркис" и премина през централните улици на Варна.

Снимка: Булфото

Всяка година у нас се отбелязна Денят за възпоменание на жертвите от масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г. Той е обявен с Решение на 43-ото Народно събрание от 24 април 2015 г.

Снимка: Булфото

Със същото решение парламентът признава масовото изтребление над арменците в Османската империя през периода 1915-1922 г., което е идентифицирано с категорични исторически факти и автентични документи.

Снимка: Булфото

Годишнина от масовите арести (1915) в Константинопол (днешен Истанбул) в Турция на хиляди арменци, заподозрени във вражески действия срещу централното правителство на Османската империя. Повечето от тях впоследствие са екзекутирани или депортирани, припомня БТА. Около милион и половина са избити между 1915 г. и 1917 г.

Снимка: Булфото

Днес народните представители почетоха с едноминутно мълчание и ставане на крака паметта на жертвите от масовото изтребление на арменския народ в Османската империя.

Предложението за минута мълчание направи Атанас Зафиров от левицата след поредица от декларации по темата от парламентарните групи на "Продължаваме промяната-Демократична България", на "БСП за България" и на "Възраждане" .

Председателят на Народното събрание Росен Желязков коментира, че тази процедура не е била допусната за днешното заседание на председателски съвет, но Зафиров, както и миналата година, се изкушил да наруши правилата. Отбелязват се годишнини, а не се отбелязват прищевки на народни представители, обясни Желязков.

След едноминутното мълчание прозвуча и декларация от парламентарната група на ГЕРБ-СДС в памет на жертвите от масовото изтребление на арменците в Османската империя.