Демонстрация на тестването с избраните от Министерството на здравеопазването тестове за COVID-19, които ще се използват от учениците от първи до четвърти клас, публикува Министерството на образованието и науката.

Видеото може да се види във фейсбук страницата на МОН и в новия информационен канал на образователното министерство, който е в платформата Viber.

Децата в клипа участват със съгласието на своите родители, уточняват от МОН.

Очаква се от 10 ноември учениците от първи до четвърти клас да могат да се върнат към присъствено обучение, като те ще правят два пъти тестове в училище.

Децата със специални образователни потребности ще правят тестовете си вкъщи.


В понеделник и четвъртък в началото на деня ще се отделят по 30 минути за тестване на децата. Това ще става при промяна на дневния режим - намаляване на учебните часове, междучасията или друго решение на директора на училището, реши вчера Отрасловият съвет за тристранно сътрудничество в системата на средното образование.

Идеята на тестовете е да осигурят безопасност, да хванем дете, което носи вируса, преди да започне да заразява другите. Оттам нататък процедурата е същата - обаждаме се на родителя, взима го, трябва да мине през медицинската процедура с истински тест и ако той е положителен, трябва да преминем към карантиниране на паралелката. Ако вторият тест е отрицателен, детето се връща обратно, другите деца не се карантинират и учебният процес си продължава.
Това заяви пред bTV служебният министър на образованието проф. Николай Денков.

Той потвърди, че се очаква тестовете да бъдат в базата, от която да се разпределят, най-късно в петък или понеделник. Ако покажат, че работят добре, ще бъдат приложени и за по-големите ученици.

"Ако родител остави детето на входа, трябва да покаже, че тестът му е отрицателен, защото е направен вкъщи. Иначе ако придружителят трябва да влезе вътре, трябва да спази всички останали изисквания", каза той, визирайки необходимостта да притежава зелен сертификат за ваксинация или преболедуване или отрицателен PCR или антигенен тест.

Проф. Денков допълни, че тестването на учениците е дейност, без която не можем да върнем децата в безопасна среда и коментира и участието на други учители, непедагогически персонал или доброволци родители, които да помагат в процеса на класните ръководители.

"Ако някой откаже да тества децата и не могат да се намерят хора, които да тестват децата, това означава, че ние не можем да осигурим безопасна среда и децата ще си останат вкъщи", заяви образователният министър.