Руската армия заяви, че е отвоювала превзети от Украйна села в Курска област
Киев поиска „силна реакция“ и оръжие от съюзниците си в отговор на твърденията за изпращане на севернокорейски войници в подкрепа на Русия
Руската армия днес заяви, че е отвоювала превзети от Украйна села в Курска област, предадоха ДПА и БТА.
ДПА посочва, че, позовавайки се на военни източници в Москва, руската държавна новинарска агенция ТАСС е съобщила, че украинските сили са се изтеглили от позициите си близо до село Любимовка заради опасения, че ще бъдат обкръжени.
Дронове са пуснали гранати по украинците, които са се оттеглили в посока към близкото село Толстий Луг.
Агенция ДПА отбелязва, че не може да потвърди руската информация чрез независими източници и към момента тя не е била потвърдена и от украинската страна.
Русия е разположила около 50 000 военнослужещи в Курска област.
С изненадващото си нахлуване в руската област Украйна за първи път пренесе сухопътната война в Русия, надявайки се да удържи част от руската територия като залог за бъдещи преговори, отбелязва ДПА.
Междувременно украинското МВнР призова днес за силна реакция от страна на съюзниците и за ускоряване на западната военна подкрепа в отговор на твърденията на Киев и Сеул за изпращане на севернокорейски войски в подкрепа на руската армия, предаде Франс прес.
"Северна Корея подкрепя агресията на Русия срещу Украйна с оръжия и войски. [...] Настояваме за незабавна и решителна реакция от страна на евроатлантическата общност и света", написа украинският външен министър Андрий Сибига в социалната мрежа "Екс", призовавайки Запада да отмени ограниченията за използване на оръжия с голям обсег и да "пресече" руските атаки с ракети и дронове срещу украинска територия.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви в Берлин, където се срещна с лидерите на Германия, Франция и Великобритания, че няма консенсус за предоставяне на Украйна на оръжия с далечен обсег на действие, предаде Ройтерс. "В момента няма консенсус за оръжията с голям обсег", посочи той пред репортери в Берлин.
ЕС няма консенсус относно приемането на плана за победа на Украйна, заяви Туск
Полският министър-председател Доналд Туск заяви, че лидерите на ЕС не са постигнали съгласие по отношение на оценката на плана за победа, представен вчера в Брюксел от украинския президент Володимир Зеленски, предаде полската новинарска агенция ПАП.
Зеленски изложи плана си от пет точки за прекратяване на войната с Русия вчера на срещата на върха на Европейския съвет.
На пресконференция след срещата на върха Туск заяви, че сред лидерите на 27-те държави членки на ЕС няма консенсус относно незабавното одобрение на предложенията на Зеленски.
Той обаче заяви, че "никой не е очаквал хармония", тъй като страните от ЕС имат различни подходи към въпроса за членството на Украйна в НАТО, а поканата на страната във военния съюз е ключов момент в плана на Зеленски. Другите предложения включваха решения за подсилване на Украйна с ракети с далечен обсег на действие.
По-късно Зеленски заяви пред журналисти, че е наясно, че Украйна може да се присъедини към НАТО едва след края на войната, но добави, че самата покана ще изпрати ясен сигнал към Кремъл.
Туск заяви, че Полша подкрепя "отварянето на перспектива пред НАТО за Украйна" още от самото начало на възникването на въпроса. "Това не се е променило. В това отношение ние сме солидарни с Украйна", каза Туск.
Според него днес е трудно да се прецени доколко реалистични са предложенията на Зеленски, тъй като много ще зависи от изхода на президентските избори в САЩ и едва след тях включените в плана стратегии ще бъдат преоценени.
Планът за победа на Зеленски включва официална покана към Украйна да се присъедини към НАТО, укрепване на украинската отбрана и обръщане на войната към Русия, спиране на руската агресия, специални стратегически и икономически споразумения с партньорите на Киев. След края на войната Зеленски предлага замяна на някои военни контингенти на въоръжените сили на САЩ, разположени в Европа, с украински части.