Както стана известно, от вчера за първи път у нас има заповед на Електроенергийния системен оператор (EСО) за ограничаване на мощностите на АЕЦ "Козлодуй", въглищните централи и производителите на енергия от слънце и вятър. Причина за това е от една страна свитият износ и ниското вътрешно потребление, а от друга снеготопенето и дъждовете, които са повишили изключително нивото на язовирите.
Според Митю Христозов от системния оператор осем от десет са пред преливане са пред преливане, но нивото им се контролира чрез производството на ток. Затова засега няма пряка опасност, обявиха от ЕСО пред БНТ.

Водят се преговори за износ на ток от водноелектрическите централи, но до продажбата му ще се стигне, ако цената не е под себестойност. По думите на Христозов в момента има водни централи, които задължително работят. Останалите мощности обаче се ограничават, което ще доведе до по-големи загуби в системата, заяви Терзийски.

При работата на двата блока на АЕЦ "Козлодуй" до вчера и при това съотношение на потреблението, участието на ВЕИ-тата и задължителното използване на ПАВЕЦ Чаира като консуматор на ток, за да може системата да са балансира, средната себестойност на електрическата енергия излизаше много над нивата, на които е определена от ДКЕВР като продажна от страна на НЕК. Така че мярката с вчерашното ограничаване, освен техническа, е и икономическа, за да се минимизират загубите, които трупа НЕК. А загубите, които трупа НЕК, се отразяват на всички по веригата. В крайна сметка мисля, че ще стигнем до колосални суми на недостиг към новия период от 1 юли", добави експертът.

Преди дни прокуратурата обяви, че заради нарушения в НЕК токът е поскъпнал с 25% за 10 г. Причината е, че е произвеждана излишна електроенергия.

На въпрос дали това означава, че опасението от повишаване на цената на тока е голямо за сметка на попарени надежди за ново намаление, той отговори: „Да, така е".

Въглищните централи работят на минимум, което ще удари минния бранш. Ето защо енергетици и миньори заявиха готовност за блокади и гражданско неподчинение.
„Не говорим за стачки, защото това означава спиране на работата, а ние така и така сме спрели, а описваме други форми на протест - гражданско неподчинение, преграждане. А това са хора, които първо, са обединени, второ, са решителни. Това са мъжаги, не са някакви флейтисти и така нататък, които можеш да разгониш с двама-трима полицаи", каза президентът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев.

Всички аргументи бяха изслушани от ресорния зам.-министър Божан Стоянов на тричасово заседание на въгледобивния съвет към министерството. Въпреки това до решения не се стигна.