Ловчанският митрополит Гавриил предлага книгата "Нашата вяра" да бъде включена като част от препоръчителната литература по български език и литература за учениците от пети и осми клас. Това се посочва в становище на митрополит Гавриил, ръководител на Културно-просветния отдел при Светия Синод на БПЦ-БП, публикувано на страницата на Ловчанска епархия.

Според него във връзка с практическата нужда от пълноценно изучаване на Свещеното писание - Библията, в образователната система, е важно запознаването на учениците с тези свещени текстове и правилното им тълкуване и разбиране.

"В учебните програми на прогимназиалните и гимназиалните класове в българското училище е предвидено изучаване на откъси от Стария и Новия завет, както и общо запознаване на учениците с православната вяра, църква и традиция. Знаем обаче, че има опасност от неправилни интерпретации в тълкуването й, което може да обезсмисли изучаването на Библията или още по-лошо - да оформи неправилен мироглед и това да навреди на децата и младежите", казва митрополит Гавриил.

По думите му, ако в учебниците по литература библейските събития се представят като митове, подобно на тези от древногръцката митология, учениците ще бъдат ощетени в случай, че преподавателите не са запознати в дълбочина с автентичното Свещено предание и писание на Православната църква.

"Ако самата личност на Богочовека Христос и неговите дела се изучават като легенди, учащите няма да извлекат от часовете по литература духовно-нравствената полза и мотивация за праведен живот, която биха получили при правилен прочит на библейските текстове, залегнали в учебната им програма", обяснява владиката.

По тази причина препоръчва предоставянето на учениците и учителите им на книгата "Нашата вяра", с автори Макариополски епископ д-р Николай и архимандрит Серафим Алексиев. Тя е многократно преиздавана и може да се поръча в Синодално издателство или да се намери в българските книжарници и библиотеки. По думите му "Нашата вяра" предлага духовно правилен, достъпен и точен преразказ на библейските истории, както и общо запознаване с основните истини на християнската вяра.

Ловчанският митрополит казва още, че е уведомено Министерството на образованието и науката за важността на тази книга за образователната система и има уверението, че ще бъдат информирани експертите от регионалните управления на образованието относно нейната значимост.

Повече от половин столетие книгата въвежда поколения българи в началата на православната вяра, пише в анотация за книгата. В нея кратко и ясно са преразказани основните събития от свещената история на Стария Завет. Следва разказ за въплъщението на нашия Господ Иисус Христос и предаването на Новия благодатен Завет, усвоен завинаги от Христовата църква чрез светите апостоли. Следващата част съдържа изяснение на богооткровените истини, изложени в Символа на вярата. Тук ще намерим въвеждане в смисъла на християнския живот, изявен в църковните Тайнства. Последната част е посветена на християнското богослужение. Показани са най-съществените черти на православния храм, на свещенослужителите и на отделните църковни служби, като ударението е поставено върху светата Литургия - сърцето на благодатния и тайнствен живот в Христа.

Дълги години Светият синод се бореше за въвеждане на предмет Религия и православие като задължителен в училищата, което доведе до приемането му обаче като свободно избираема дисциплина. Митрополит Гавриил е един от най-активните радатели за приоритентото му въвеждане в клас. При един от призивите му към педагогическите съвети в училищата той написа: "Тази инициатива ще ви се отблагодари с по-спокойни, по-послушни, по-добри и по-ученолюбиви ученици. Нека бъдем заедно в тази стратегическа цел, от реализирането на която ще спечелят ученикът, семейството, класът, учителите, училището и цялото ни общество!". Негово високопреосвещенство се обърна и с молба към детските градини да бъдат разгънати педагогически ситуации по религия.

В началото на лятото и новият патриарх Даниил призова за въвеждането на предмета като задължителен в клас, като посочи, че тези, които не са православни, ще могат да изучават католицизъм, ислям, протестантство, етика или философия. В отговор на въпрос за нуждата на младите от вяра и привличането им към църквата, патриархът посочи, че всички се нуждаем от вяра - и млади, и стари. Нима старите, които живеят в отчаяние и в самота, не се нуждаят от подкрепа, каза още той и допълни, че Господ е дал живота си, жертвал се е за всяка човешка душа.

Иначе преди дни от Софийската света митрополия съобщиха, че вече са готови подготвените от Светия синод учебници от 1 до 12 клас по предмета "Религия-православие" в общообразователните и неделните прицърковни училища. Те са одобрени от Министерство на образованието и налични в митрополията в София.