По половин минимална заплата ще получат бедстващи след наводненията в Карловско. Това съобщи на брифинг в село Каравелово областният управител на Пловдив Ангел Стоев.

От Комисията за социално подпомагане ще минат по домовете и на бедстващите от наводненията ще предоставят по половин минимална заплата, за да посрещнат нуждите си, обясни Стоев.

Няма загинали и пострадали при наводненията, каза областният управител на Пловдив. Няколко десетки са настанени в общински сгради. Голяма част от спасените и евакуираните са настанени при техни роднини и познати, уточни той. 

По думите му в спасителните дейности са използвани и лодки освен хеликоптери. Стоев благодари на всички, включили се в евакуацията на бедстващите. 

"Това беше първият етап, сега предстои вторият по обгрижването на спасените. Вече сме и в началото на третия етап. Започват ремонтни дейности, почистване и обеззаразяване заради голямата опасност от зарази поради натрупаните наноси и дъждовете", подчерта областният управител на Пловдив.

Гледаме в бъдещето как да се направят нещата, така че да няма епидемии и зарази, добави той.

Стоев призова хората да не пият чешмяна вода.

"Натиснал съм още от вчера ръководството на ВиК-Пловдив да работи активно особено в този район, тъй като тук има проблеми с водоснабдяването", отбеляза Ангел Стоев.

Възстановен е мостът между селата Богдан и Московец, предстои възстановяването на още няколко моста между селата в района, каза той.

"Докарахме доста техника, част от нея все още не можем да използваме, защото на някои места има течаща вода и тя трябва да се оттече, за да влезе техниката, а на други места има кал и техниката може да затъне", каза още Стоев.

По думите му в Каравелово в момента работят 4 фадроми, 9 самосвала, 2 верижни багера, един камион с щипка, 60 доброволци и 60 войника с 5 резачки. В село Богдан има 4 фадроми, 2 самосвала, един верижен багер, 20 доброволци. В Слатина има 3 багера, два самосвала, два камиона с щипки, 40 войници с допълнителен багер и 4 резачки. Очаква се утре да пристигне допълнителна техника.

Стоев обясни, че има уверение от БАБХ, че държавата ще се погрижи всички удавени животни да бъдат унищожени по правилния начин.

Ще бъдат обследвани и дигите, посочи още областният управител. По думите на Стоев е създадена и организация срещу мародери.

"Държавата в лицето на президента Радев, на премиера Донев, на министъра на отбраната Стоянов, на началника на отбраната адм. Ефтимов оказват невероятно съдействие. Аз съм им много благодарен, защото всичко това в момента изглежда много по добре от вчера и се дължи на помощта на много ведомства", подчерта Ангел Стоев.

Приоритетни за общината дейности ще са възстановяване на мостовите съоръжения, пътната настилка, улиците и напълно или частично разрушените домове, коментира кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Едномесечен е срокът за описването на щетите, но до края на следващата седмица от администрацията ще подадат предварителен разчет с необходимите средства. За сега има нужда от вода, пакетирани храни и дезинфектанти, допълни Кабаиванов.

Първоначалните данни не потвърждават поголовни сечи в наводнения регион, каза пред журналистите и служебният министър на земеделието Явор Гечев, цитиран от БТА.

По думите му сечището в региона е с ниска интензивност и не би трябвало то има проблем с поголовна сеч.

Гечев обясни, че по 15 метра от всяка страна на деретата е т.нар. екологична зона, в която е забранено да се пипат дърветата. В момента това цялото нещо в продължение на 15 километра към връх Богдан е в селата, посочи той. Според него в рамките на около 26 квадратни километра се е получил водосбор от 200 литра на квадрат дъжд за 4 часа.

Нямаме язовири по пътя на водата, няма канали тук на "Напоителни системи", това е тежко бедствие, коментира министърът. Той посочи, че ако има нарушения по отношение на каквото и да е - "незаконно, законно, неправилно боравене със стопанисването на дървата, ще бъдат взети необходимите мерки".

Има проблем със снабдяването с дървесина, въпреки че е добита 30 процента повече от миналата година, заради липса на въглища, породена от затваряне на предприятие и липса на доставки от Донбас. Така министърът отговори на информацията от местното население, че има недостиг на дърва за огрев. Дървесина има, но тя е издърпвана от индустрията, каза Гечев. По думите му е договорено с предприятията, че цената и количествата, които потребяват, ще се намалят наполовина в рамките на няколко месеца, за да се осигури дървесина за населението. В момента имаме колосални количества отпаднала маса и тази дървесина ще бъде прибрана и ще е за местното население на Карлово, каза още министърът.