Властите в България са предприели стъпки за преследване и наказване на служители, извършили нарушения на човешките права или участвали в корупционни схеми, но действията на правителството са недостатъчни и безнаказаността е проблем. Това се отбелязва в уводните думи на доклада на Държавния департамент на САЩ за човешките права от 2021 г. 

В документа е описана и анализирана ситуацията в 198 държави и територии по света. По отношение на България в доклада са разписани няколко акцента - условията в затворите и арестите, отношението към задържаните и лишените от свобода, обвиненията за полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г., разследването на незаконно подслушване, включително на политици, журналисти и магистрати, изборите за парламент и президент, темата за корупцията по високите етажи на властта, спазването правата на работещите и сигналите за дискриминация на хора на различни принципи.

"Условията в някои затвори и центрове за задържане са лоши, но НПО-та отбелязаха положителни промени в други. Има съобщения за пренаселеност в някои места за задържане, корупция сред затворническия персонал и неадекватни санитарни, битови и медицински условия", пише в доклада. 

Остри са критиките по отношение на съдебната система: "Конституцията и законът предвиждат независима съдебна система, но корупцията, неефективността и липсата на отчетност са широко разпространени проблеми. Общественото доверие в съдебната система остава ниско поради схващането, че магистратите са податливи на политически натиск и раздават неравноправно правосъдие."

В документа на Държавния департамент е отбелязано още, че има и данни за нарушения на принципите за медиен плурализъм.  

"Конституцията и законът предвиждат свобода на изразяване, включително за пресата и други медии и правителството като цяло зачита това право. Въпреки това продължават да съществуват опасения, че корпоративният и политически натиск, неефективната и корумпирана съдебна система и непрозрачното правителствено регулиране на ресурсите, предназначени за подкрепа на медиите (включително фондове на ЕС), сериозно увреждат медийния плурализъм."

В България няма ограничения и нарушения при осигуряването на достъп до интернет, нито цензурира в онлайн съдържанието. В доклада обаче са отбелязани данни, че правителството е надвишило законовите си правомощия при наблюдение на частни онлайн комуникации и че службите за сигурност рутинно разпитват лица за поведението им в социалните медии.

Посочена е и информация за зачестили случаи на насилие, грабежи и унизителни практики срещу мигранти и търсещи убежище по границата с Турция.

Отчита се и насилие срещу деца, както и престъпления от омраза - по-специално срещу ЛГБТ общността у нас.

Докладът посочва, че властите са взели мерки да накажат хората, които са замесени в нарушаването на човешките права и корупция, но правителствените действия не са били достатъчни.