ДАНС, СЕМ и КРС проверяват БНР за спирането на сигнала
Ръководството на националното радио излезе с позиция за случая със Силвия Великова
По повод спирането на излъчване на програма "Хоризонт" на Българското национално радио на 13.09.2019 г., петък, в часовата зона между 06:00 и 11:00 часа, оповестено в 21.16 ч. на 12.09.2019 г. с обяснение за предварително планирана техническа профилактика и след получаване на писмо - справка от ДАНС за създадената по този начин опасност за застрашаване на националната сигурност, предвид статута на БНР като стратегически обект, главният прокурор Сотир Цацаров разпореди незабавно извършване на проверка за причините за това спиране.
Това съобщиха официално от държавното обвинение.
"БНР е стратегически обект за националната сигурност по подпомагане и опазване на гражданите, в случай на необходимост от уведомяване и предупреждаване на населението при бедствия, аварии и кризи. Проверката е възложена на ДАНС, СЕМ и КРС и се извършва под прякото ръководство на зам.-главния прокурор Иван Гешев. На всеки от тези органи са поставени конкретни задачи, като още в рамките на днешния ден органите на ДАНС е разпоредено снемане на обяснения от генералния директор на БНР. Определен е тридневен срок на проверката", добавят от прокуратурата.
Малко преди това Комисията за регулиране на съобщенията обяви, че вече извършва обстоятелствена проверка на всички факти и обстоятелства по отношение на излъчването на сигнала на БНР.
Официалното обяснение от държавното радио за прекъсването е профилактика на излъчвателите, става видно от съобщение в сайта на БНР, публикувано в 21:16 ч. в четвъртък. Веднага след това обаче неофициално се прокраднаха съмнения, че причината е в това, че нито един журналист от радиото не се е съгласил да води сутрешния блок вместо първо свалената от ефир, а след това възстановена като репортер и водеща Силвия Великова.
Стигна се дотам, че при посещението си в Русе днес премиерът Бойко Борисов разкри, че е бил готов чрез парламентарната група на ГЕРБ да поиска оставка от шефа на БНР, ако Великова не бъде върната на позициите си.
Заради кадровите промени днес пред сградата на БНР беше организиран протест с участието на журналисти и подкрепен от Христо Иванов и Борислав Игнатов от "Демократична България". Сред участниците тръгна мълвата, че новоназначеният директор на програма "Хоризонт" Николай Кръстев е подал оставка. Информацията беше потвърдена и от bTV с уточнението, че ръководството на радиото все още не се е произнесло.
Снимки от протеста вижте тук >>>
В същото време от БНР разпространиха позиция на ръководството. Тя не засяга въпросите за временно преустановяване на излъчването и дали Николай Кръстев е подал оставка, но коментира подробно откъде е тръгнал проблемът със Силвия Великова.
Поради силния обществен отзвук Управителният съвет /УС/ на Българското национално радио /БНР/ покани и изслуша и.д. Директора на програма "Хоризонт" Николай Кръстев във връзка със създалата се ситуация около журналиста Силвия Великова. УС споделя становището на Николай Кръстев, че в програмата липсва обективно и безпристрастно отразяване на част от темите и препоръча на директора да предложи механизъм за осигуряване на плурализъм и всички гледни точки по значими за обществото теми. Пред членовете на УС на БНР Николай Кръстев гарантира, че Силвия Великова не е свалена от ефир и продължава да работи като старши редактор в предаването "Преди всички" на програмата.
Във връзка с настъпилите промени в управлението на "Хоризонт" обаче са направени изменения в графика на водещите. Част от тези промени са следствие от издаденото на БНР наказателно постановление от Съвета за електронни медии от 28 август 2019. Мотивите за санкцията на СЕМ са изнесените в ефира на програмата лични данни на непълнолетно лице, което е нарушение на принципа за защита на личната неприкосновеност на гражданите - чл. 17, ал. 2, във връзка с чл. 10, ал. 1, т. 4 от Закона за радиото и телевизията. Част от съдържанието е изготвено от Силвия Великова.
Според Николай Кръстев промяната в графика на водещите в програма "Хоризонт" следва и от факта, че по време на годишния си отпуск Силвия Великова, в нарушение на Кодекса на труда, е участвала в предаването "12+3" като в ефир тя е призовала слушателите да вземат участие в протест. Публичното представяне на едностранна позиция в ефира на общественото радио е недопустимо и непрофесионално нарушение на журналистическите стандарти и етични норми.
За да бъде осигурен плурализъм на всички гледни точки, УС препоръчва на г-н Кръстев да бъде определен по още един журналист във всеки ресор с цел да се гарантира неприкосновеността на обществения интерес.