Д-р Симидчиев: Да се отчита в кои училища колко деца са с Covid-19, за да ясно кои мерки работят
Първите случаи на ученици с коронавирус показват, че са заразени извън клас
Първите случаи на заразени с коронавирус ученици още в началото на учебната година показват, че това се е случило извън училище, коментира пулмологът д-р Александър Симидчиев тази сутрин по БНТ.
"Прагматичното и спокойно приемане на тези случаи е правилният начин за справяне, подходът към вируса трябва да бъде систематичен, спокоен", подчерта той.
Симидчиев предложи да се направи система, в която да се отчита в кои училища колко заразени деца има, за да се отчете кое от тези заведения се справя по-добре, кое по-зле и в бъдеще системата да се самообучава.
"Децата по принцип в училище боледуват по-леко или въобще не боледуват от COVID-19, този експеримент ще е повече за това доколко те могат да разнасят инфекцията обратно към къщи, аз не виждам особена драма в това, което се случва", заяви още лекарят.
И препоръча подходът към учениците да е индивидуализиран, защото мерките спазват по един начин малките и по различен начин тези, които са в гимназиалния курс.
Той предположи, че ще има леко повишаване на случаите, тъй като обучението вече е присъствено, но не вярва да се получи някакъв страхотен бум.
"Ако детето има някакви симптоми, трябва да се изследва и поведението да е на базата на изследванията", препоръча пулмологът.
Последната информация, след като в София и Русе бяха открити случаи на коронавирус сред ученици и учители, е за 42 ученици в Стара Загора под карантина.
В България до момента са направени над 470 000 PSR теста от началото на пандемията, открити са около 18 000 случая, което е една идея по-малко отколкото се е очаквало - около 25 000, съобщи той.
"Засега сме в оптимистичния сценарий, драма в момента няма", заяви той.
За момента броят на заразените все още продължава да е под 200, на седмична база те не нарастват, ситуацията е спокойна.