БЛС: НЗОК се превърна в разплащателна агенция на 5 милиарда вноски на гражданите
Съсловните организации на лекари, фармацевти, зъболекари и медицински сестри се оплакаха от липса на диалог с касата
Здравната каса взема решенията за здравния сектор едностранно и без диалогичност със съсловните организации. Около това мнение се обединиха на съвместна пресконференция председателите на Българския лекарски съюз, Български фармацевтичен съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, както и представители на Българския зъболекарски съюз.
"НЗОК се е превърнала в разплащателна агенция, в разпоредител на 5 милиарда лева от вноски на граждани", каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Той посочи, че това са 4,5% от БВП на страната ни. "Реално обаче от него малко над 2% отиват за финансиране на медицински дейности, а тяхното финансиране означава всички ние: българските лекари, професионалистите по здравни грижи, фармацевтите и зъболекарите да работим в страната за достойно заплащане. И от тези едва 2% от БВП с тревога установихме, че към края на тази годината 1/12 от тях няма да достигнат до българските лечебни заведения. Това нямаше как да бъде премълчано! Ние носим отговорност! И ако допуснем българското здравеопазване за 2021 година да бъде финансирано със сума за 11 месеца, това означава само едно: догодина ще имаме още по-уморени лекари, още по-малко специалисти по здравни грижи и още по-голям брой демотивирни фармацевти и зъболекари!", заяви д-р Маджаров.
Д-р Маджаров посочи, че има серизони разминавания между данните за средствата, които остават до края на годината. Според него догодина ни е необходимо да бъдат повишени цените на медицинските дейности поне с 20-25%, в това число за болнична и доболнична помощ.
"В следващата година ни е необходимо минимум с 20%, 25% да бъдат повишени цените на медицинските дейности, включително и на болнична и извън болнична помощ. В противен случай ще рухнат всички. Дори и да не плащаме 100% от бюджетите, което вече е абсолютно нередно, ако не сме в криза, което е. Ние трябва да си плащаме там, където е минал пациентът"
"Нужна е промяна на философията на НЗОК, каза д-р Светослав Гачев от Българския зъболекарски съюз. По думите му НЗОК трябва да "спре да купува" медицински услуги. Съсловните организации не са просяци, допълни още той. Председателят на Столична лекарска колегия на БЛС д-р Асен Меджедиев попита: "Кажете ми през последните 15 години кога българският лекар е протестирал? Кога сте чули от българските лекари, че искат да им се дават допълнително пари?" Той е категоричен, че НЗОК не разглежда БЛС като договорен партньор.
"БЛС трябва да участва в изготвянето, договарянето и разглеждането на всеки един детайл. Остатъка от средствата след 30 септември не може да бъде разпределен без нас! Това не са парите на Надзора или на управителя на Касата, това са парите на здравноосигуренитте граждани, каквито сме и ние лекарите!", каза Меджедиев.
Д-р Асен Меджидиев отбеляза, че през последните 10 години лекарите гледат на НЗОК единствено като на проверяващ орган.
"Веднъж не съм видял проверка, която да разгледа медицинската част, качеството на лечение", посочи той и отбеляза, че в проверките не участват лекари. "Идват и проверяват документи, ако е сгрешен часът с 15 минути, пътеката пада", възмути се той.
"Не е редно да се подписва меморандум за сътрудничество с НЗОК едва след среща с президента на страната", пък каза проф.Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз. По думите й през годините нееднократно са били предлагани добри фармацевтични практики, които все още не са възприети в България.
"Ние сме абсолютно солидарни към всичко, което прави Лекарският съюз по процеса на договаряне и не сме удовлетворени от цените на Клиничните пътеки и най-вече от начина, по който се случват нещата. Без комуникация е абсолютно невъзможно да се постигне консенсус по нито един проблем!", категорична беше Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Напрежението между съсловните организации и НЗОК се нагнети, след като вчера се провали срещата им с Надзора на Касата. БЛС не бяха поканени на преговорите, а от НЗОК се оправдаха, че заседанието е закъсняло, затова са останали с грешно впечатление. Очаква се срещата да се състои утре, но в кабинета на здравния министър.