От 1 декември фармацевтите ще получават по 10 лв. за обработена рецепта за COVID-19, съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.

С предстоящата нормативна промяна се предвижда от 1 януари следващата година НЗОК да заплаща на фармацевтите 4 лв. за обработена рецепта за напълно платените от Касата лекарства, допълни проф.Сербезова.

За целта в бюджета на НЗОК за следващата година ще трябва да бъдат предвидени допълнително 14 млн.лв.

С Меморандума, който вчера беше подписан между съсловната организация и НЗОК, се предвижда облекчаване на процедурата по изписване и отпускане на електронни рецепти, както и минимизиране на риска от допускане на грешки, обясни още проф. Сербезова.

В последните няколко седмици напрежението между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) се покачи сериозно. В края на октомври, от съюза на фармацевтите внесоха колективен иск срещу Народното събрание и Министерски съвет заради дискриминационното отношение на държавата към магистър-фармацевтите. От съсловната организация поискаха по-справедливо заплащане за изпълнение на рецептите към Здравната каса, приравняването на фармацевтите към медицинските специалисти на първа линия в борбата с COVID-19 и по-добра комуникация между фармацевтите и държавните институции.

Първата крачка за туширане на напрежението беше направена преди няколко дни с подписването на анекса към договора между Българския фармацевтичен съюз и НЗОК, с който се гарантира достъпът на гражданите до лекарствата. А втората - подписване на меморандума за сътрудничество между фармацевтичния съюз и Здравната каса, който на практика изпълнява исканията им - за всяка рецепта по Здравна каса да получават по 4 лв., а за всяка рецепта за Covid - по 10 лв., както и системата за издаване на електронни рецепти, да бъде променена така, че общопрактикуващите лекари да не могат да допускат грешки предписване. Причината за последното искане бе незаплащането на лекарствените продукти от Здравната каса към фармацевтите за всяка обслужена, но сгрешена рецепта. 

Според магистър-фармацевт Магдалена Пешева, секретар на Регионалната фармацевтична колегия (РФК) във Варна, фармацевтите са на първа линия в борбата с COVID-19.

"Ние сме най-достъпните здравни специалисти и сме на първа линия. Можем във всеки момент да докажем кога сме имали досег с пациент с COVID-19 чрез електронните рецепти", каза Магдалена Пешева пред БНР.

Тя изтъкна необходимостта от по-добра комуникация между фармацевтите и държавните органи.

"Това, което ние искаме е да си вършим работата спокойно, за да можем да помагаме на пациентите", допълни още секретарят на РФК-Варна.

Магдалена Пешева коментира и зачестилите технически проблеми с новата система за електронни рецепти, която заработи още от лятото.

"Най-сериозните затруднения в работата ни с електронните рецепти идват от проблема с комуникацията между отделните аптеки, както и техническите неипзравности на системата за комуникация между лекарите и фармацевтите. Получаваме редица сигнали от колеги фармацевти, че системата се бави или изобщо не се отваря. Ежедневно се сблъскваме с тези проблеми и се опитваме да ги разрешаваме", каза Магдалена Пешева.