Новият председател на БАН: Няма да прося пари, съкращенията не са мъдър ход
Академик Стефан Додунеков е новият председател на БАН за следващите четири години. Той бе избран на поста с тайно гласуване, с 68 гласа "за" от общо 104.
Общото събрание на БАН избра новия председател след завършването на мандата на акад. Никола Съботинов. Кандидати за поста освен математика Стефан Додунеков бяха физикът акад. Александър Петров и биофизикът член-кореспондент Андон Косев. Първият е е директор на Института по физика на твърдото тяло, а вторият - на Института по биофизика и биомедицинско инженерство.
И тримата учени са подписали декларации, че не са били сътрудници на бившата Държавна сигурност и на разузнавателните служби на Българската народна армия.
Приоритетите на БАН през предстоящия мандат трябва да се съсредоточат във формирането и развитието на знания, с европейски критерии и акценти от Европа 2020, с научен потенциал, с активни връзки с бизнеса, заяви при представянето на своята програма акад. Стефан Додунеков.
Ако българското правителство има нужда от съвет, свързан с разработването на свои програми, стратегии, експертизи, мисля, че председателят на БАН и ръководството на Академията трябва да бъдат на разположение, каза акад. Додунеков по БНР.
По темата за заплатите, новият председател каза, че средната заплата в БАН е 550 лева. Акад. Додунеков обаче е категоричен, че от него не трябва да се очакват популистки обещания за увеличаване на заплатите.
"Аз няма да тръгна с шапката и да прося пари", каза новият председател на БАН. Додунеков съобщи, че в момента в БАН работят малко над 6000 души, но по думите му съкращенията не са мъдър ход.
С конкретни резултати Българската академия на науките може да е полезна за реализирането на големи национални проекти, например за изграждането на Технологичния парк в София, каза още Додунеков, цитиран от БТА. Технологичният парк в столицата не може да се изгради без участието на институтите на БАН, както и без техните партньори от индустрията и от чужбина, смята академикът.
Неотдавна, след посещението си в САЩ, президентът Росен Плевнелиев заяви, че в София ще бъде построен Технологичен парк, финансиран от еврофондове.
В програмата си Додунеков предвижда още в БАН трябва да се създаде "система за публична научно-популярна информация от агенционен тип - своебразна "Научна БТА". По думите му тази система ще предлага със свободен достъп "ежедневна лента от кратки анотации" за това, което правят институтите и учените. Подробните научни съобщения ще са достъпни с абонамент, уточни математикът. Според него постоянни абонати на тази "научна агенция" биха могли да бъдат телевизиите, вестниците, държавни институции, дипломатически представителства, частни компании.
Според отчетния доклад на БАН за 2011 г. в академията работят 3053 учени, от които десет академици, 18 член-кореспонденти, 292 професори и 1162 доценти, Според отчетния доклад на БАН за 2011 г. в академията работят 3053 учени, от които десет академици, 18 член-кореспонденти, 292 професори и 1162 доценти, пише още Додунеков.
Програмите на тримата кандидати са публикувани на сайта на академията.