България празнува 24 май (снимки)
Достойнството на едно общество, неговият просперитет са в пряка връзка с отношението към знанието, заяви президентът Радев. Този празник ни обединява като народ, съхранява ни през годините и ни кара да се гордеем, каза премиерът Димитър Главчев
България чества днес Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 24 май е обявен за официален празник със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г.
Чествания има в цялата страна - вижте снимки >>
Президентът Румен Радев
Само, който не познава колко струва разрухата на невежеството, може да се страхува от цената на образованието. Това каза президентът Румен Радев в словото си за 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Държавният глава участва в тържественото шествие по повод празника и официалната церемония пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", предаде БТА.
Нашата просвета, вяра и култура съградиха България като държава на духа, отбеляза Румен Радев. Днес, когато страните по света се надпреварват да инвестират в наука и образование, ние не можем да си позволим неблагоразумието да загърбим потенциала на нашите учени, преподаватели и изследователи, каза президентът.
Нека не само днес, а всеки ден да помним, че достойнството на едно общество, неговият жизнен стандарт и просперитет са в пряка връзка с отношението към знанието, посочи държавният глава.
Поклон пред просветителите на българския народ, каза още Румен Радев.
Премиерът Димитър Главчев и неговият служебен кабинет
Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е най-светлият празник - той ни обединява като народ, съхранява ни през годините и ни кара да се гордеем с нашата писменост и култура. Това написа служебният премиер Димитър Главчев във фейсбук страницата си.
"Нека помним делото на първите просветители, нека помним първите ни учители. Нека се поклоним пред делото им и кажем нашето огромно Благодаря", призова той.
"На 24 май почитаме и прославяме делото на първоучителите св. св. Кирил и Методий и последователите им. Тяхната мисия полага устоите на българските светли бъднини, възпети в химна на просвещението "Върви, народе възродени", се посочва на фейсбук страницата на Министерския съвет.
Този обичан от всички празник е повод да се гордеем, че сме наследници на хилядолетна книжовна и духовна традиция. Нека благодарим още веднъж на българските учители, преподаватели и културни дейци, че дават най-доброто от себе си, за да не угасва никога пламъкът на познанието, пише в поздравлението на служебния кабинет.
"Буквите са вечни, така както е вечен стремежът ни да образоваме децата си, да предадем опита и научените уроци на следващите поколения. Нека ценим и пазим книжовността, която историята е доказала, че е здрав щит, с който преодоляваме изпитанията на времето. За да пребъде България!", посочват на фейсбук страницата.
24 май е чудесен повод да купим и подарим книга, отбелязва в посланието си за празника служебното правителство.
По повод протеста на ректорите на университети служебният премиер каза пред журналисти днес, че има двете постановления, които са подобрили възнагражденията на целия академичен състав, на администрацията, на докторантите. 80 милиона лева бяха отпуснати по техните искания, каза Главчев, цитиран от БТА.
24 май е най-българският, най-обединяващият ни и най-светъл празник. Защото знанието и писмеността са светлината, която осветява пътя на българите и в най-тъмните и тежките им дни. 24 май е денят на почит към словото, към знанието, към духовността. Защото словото и знанието са в основата на живота, каза в приветствието си за празника служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
Кметът Васил Терзиев
Делото на Кирил и Методий ни напомня за силата на словото и знанието, които ни обединяват и ни правят по-силни. Това каза кметът на София Васил Терзиев в словото си за 24 май по време на официалната церемония пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Преди това кметът участва в тържественото шествие в центъра на София по повод празника.
24 май е един от най-светлите и вдъхновяващи празници в нашия календар, ден, в който се гордеем с нашата култура и духовност, отбеляза Терзиев.
Културата е мостът, който ни свързва с нашето минало и ни води в бъдещето. Книгите, музиката, изкуството - всички те са неотменна част от нашия живот и ни обогатяват духовно, каза кметът.
"Днес, когато светът се променя толкова бързо, трябва да помним корените си и да се грижим за нашата култура и образователна традиция. Нека продължаваме да се учим и да се развиваме, да бъдем отворени към новите знания и технологии, но и да пазим и уважаваме нашето наследство", призова Васил Терзиев.
Пловдив
Хиляди ученици, учители и граждани шестваха празнично в Пловдив по случай 24 май. Честването на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност в града започна пред ХГ "Св. св. Кирил и Методий" на площад "11 май".
"24 май е най-светлият празник на духовността, книжовността и корените ни. От децата, които днес участват в това шествие на духовността, зависи да пазим и да предаваме славното дело на Кирил и Методий, защото създаването на българската книжовност, създаването на българската азбука е непреходно дело с европейски измерения. Пловдив през вековете е град на книжовност, град на духовност, такъв е Пловдив и днес град на познанието, град на образованието. Гордеем с вас учители, просветители, хора на словото, на писмото, на музиката, на културата, защото Пловдив е духовност, Пловдив е култура, защото Пловдив е онази искра на познанието, която всеки от вас разпръсква", каза в приветствието си кметът Костадин Димитров, цитиран от БТА.
Враца
С "Парад на буквите" днес във Враца бе отбелязан 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Отличени ученици и педагози, спортисти и граждани носиха три 10-метрови знамена, с изписани на тях буквите от глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука. В шествието се включиха и над 500 ученици и учители от всички врачански училища, предвождани от духовата музика към Народно читалище "Развитие 1869"-Враца, с диригент Бойчо Димов.
Шествието стигна до паметника на светите братя Кирил и Методий, където след кратка програма бяха поднесени венци и цветя.
Габрово
Стотици габровци участваха в празничното шествие на 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. В центъра на града преминаха габровските детски градини и училища, Техническият университет и културни институции.
"Днес е ден за възхвала на апостолите на просвещението, културата и духовността. Празник, който безусловно ни обединява, защото носим в себе си духовна мощ, родена от Паисиевото перо и делата на първоучителите и продължена чрез днешните учени творци и визионери. Съвременните просветители се открояват много силно, днес Габрово се отличава с новаторство, прогрес и находчивост, постига това с много труд и с много последователност с ясен поглед в бъдещето и непрекъснато усъвършенстване. Това се случва най-вече с вдъхновените си и мотивирани хора", каза в празничното си слово кметът на Габрово Таня Христова.
Ловеч
С дефиле, награждаване на изявени учители и ученици и празнична програма в Ловеч бе отбелязан Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май. Празникът започна с молебен в катедралния храм "Св. св. Кирил и Методий". След това от пешеходната зона пред площад "Г. М. Димитров" тръгна празничното дефиле с ученици и учители от ловешките училища до площад "Екзарх Йосиф Първи". Прозвуча и химнът "Върви, народе възродени", музиката на който е създадена през 1901 г. от учителя Панайот Пипков в Ловеч. Именно в града на люляците е изпълнен за пръв път.
Велико Търново
Многолюдно шествие премина по главната улица във Велико Търново по случай 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Шествието беше водено от възпитаниците на Неделното православно училище към храма "Св. Николай". Пред публиката, изпълнила тротоарите и панорамните тераси в града, преминаха представители на 37 детски градини, училища, образователни и културни институции. За празничното настроение допринесоха музикантите от Военния духов оркестър към НВУ "Васил Левски", от Градския духов оркестър, възпитаниците на Джуниър Бенд към Средно училище "Емилиян Станев", мажоретните състави към Основно училище"Бачо Киро" и други.
Представителите на академичната общност се включиха в шествието с протестни ленти върху облеклото си в знак на символичен протест по отношение на заплащането във висшето образование.