Едва10% от хората по света са с имунитет срещу COVID-19. Броят на изследваните за коронавирус у нас не е достатъчен, а само по този начин ще се открият хората, които имат антитела. Това заяви пред БНТ академик д-р Богдан Петрунов, имунолог и алерголог.

"Очевидно от данните на Националния оперативен щаб се вижда затихване на епидемията, бройката на положителните случай зависи обаче от броя на изследваните", повтори той.

Според академика изграждането на колективен имунитет става трудно.

"До момента между 5 и 10% от хората по света са го изградили, а това е важно за създаването на една бъдеща ваксина", настоя Петрунов.

По думите му страните, които са тръгнали по пътя за изграждането на колективен имунитет - Швеция, Белгия, Англия, не са прави, защото заболеваемостта и смъртността там е голяма.

"Защитата на организма трябва да стане на базата на стимулирането на естествения имунитет. Използването на имуностимулатори са от голямо значение, това трябва да бъде ежедневие", настоя имунологът.

Той даде пример с ежедневното използване на витамините D и C, които са мощни антиоксиданти, подкрепящи не само имунитета, но и целия организъм.

Академик Богдан Петрунов настоя, че БЦЖ ваксината стимулира паметовите клетки и създава трениран имунитет в организма.

"При имунизацията с нея заболяването протича много по-леко и има малко смъртни случаи", допълни той.