Руското посолство има акт за собственост на Руската църква - за наличието на този акт потвърдиха от Агенцията по вписванията след запитване на БНТ, след като руската държавна агенция ТАСС съобщи, че посолството е официален собственик на храма.  

"След извършена проверка в информационната система и хартиените масиви, в служба Вписвания в София се установи, че в книга "Обстоятелствени проверки, Том 13, Акт № 47, Дело 2557/1997 г. от 23.07.1997 г." е вписан нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по дарение на земята, строителство на църквата и правоприемство от руското царско дипломатическо агентство на Посолството на Руската федерация.

Видно от съдържанието посоченият нотариален акт е съставен от Иван Дахтеров - нотариус при Софийски районен съд на основание приложените към молбата на посланика на посолството на Руската федерация в България писмени доказателства и с който акт е признат за собственик Посолството на Руската Федерация на основание дарение на земята, строителство на църквата "Св. Николай Чудотворец и правоприемство от Руското Царско дипломатическо агентство", се казва още в становището на Агенцията по вписванията.

Въпросът за собствеността на "Св. Николай Чудотворец" не е в компетентността на Министерството на правосъдието

От правосъдното министерство пък обявиха, че въпросът за собствеността на храма "Св. Николай Чудотворец" не е в неговата компетентност: 

"Установяването на собствеността върху храма "Св. Николай Чудотворец" в София изисква задълбочена проверка, анализ на нормативна уредба и документи, находящи се и извън Агенция по вписванията (Държавен архив, Столична община и др.). В този смисъл въпросът за собствеността ѝ не е в компетентността на Министерството на правосъдието и Агенцията по вписванията."

"Крепостният акт не е публично достъпен, не се съхранява в архивите на Агенцията по вписванията, тъй като съгласно Закона за националния архивен фонд, Закона за съдебната власт, Наредбата за реда за организирането, обработването, експертизата, съхраняването и използването на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции и правилник за администрацията в районните, окръжните, административните, военните и апелативните съдилища, след изтичане на срок от 100 години регистрите за гражданско и имотно състояние подлежат на предаване и държавно съхранение в отдел "Териториален архив - София. В нотариалния акт не е описано да са представени документи и доказателства по отношение на строителството и правоприемството между Руското царско дипломатическо агентство и Посолството на Руската федерация", казаха още от ведомството на Атанас Славов.

"Няма никакво съмнение, че собствеността на Руската църква е на Русия, тя е строена първо от Русия, с парите на Русия и през 1997 г. те са си извадили нотариален акт нов въз основа на всички тези документи, които имат. Така че, в това не може да има съмнение. Освен това съм бил 10 години в Софийска митрополия, сега съм в Светия Синод, председател на Върховния църковен съвет, който се занимава с имотите на Светия синод. Трябва да кажа, че такава собственост на Руската църква нито се числи в Софийска митрополия, нито към имотите на Светия синод", коментира преди дни през БНТ Ловчанският митрополит Гавриил. 

Вчера стана ясно, че патриарх Неофит е назначил свещеници от София, които да поемат обгрижването на Руската църква, като извършват обичайните богослужения.

От митрополията посочиха изрично, че действието следва да бъде разбирано само в неговия духовен аспект и с грижа за гражданите и че с него не се засягат вещни или други права на когото и да било, каквито са им гарантирани от светските закони. Софийската Света митрополия гарантира и, че никаква част от имуществото на църквата няма да бъде погубена или увредена. 

До затварянето на храм "Св Николай Мирликийски" се стигна след решението за експулсиране на трима духовници от Русия и Беларус по подозрения за шпионаж в полза на Москва. Посланик Елеонора Митрофанова чака указания от руския патриарх Кирил дали да отвори църквата.