Германски съд потвърди социалните права на българите в Германия
Гражданите на ЕС от България и Румъния имат право на здравни услуги и социални помощи в Германия дори и да нямат валидно разрешително за работа.
Младата жена дошла в Германия през 2008 г. за да живее с приятеля си - грък с германско жителство, в Щутгард. Тя обаче била изоставена от него, след като забременяла. Жената работела като келнерка на черно, но била изхвърлена от работа малко преди да роди.
Българката е кандидатствала за разрешително за работа, но й е било отказано. Заради това тя била лишена от помощта, която се предвижда за бременни.
За българите и румънците все още са в сила ограничения не само до пазара на труда, но и до националната здравна система. Има ограничения и за получаването на социални помощи.
На първа инстанция съдът не се произнесъл в полза на сънародничката ни, тъй като съдебният състав разгледал презумпцията, че тя е пристигнала за сезонна работа и престоят й ще бъде кратък.
Федералният социален съд в Германия - институцията, пред която се обжалват подобни случаи, обаче е постановил, че ищцата е изпълнила всички изисквания и не може да бъде изключена от социалната система понеже е български гражданин. Съдът е взел предвид, че ищцата е живеела от 1 година в страната, когато е започнало делото, и искала да се премести в общо жилище заедно с приятеля си, който има разрешение за неограничен престой в страната.
Решението на съда е окончателно и може да бъде обжалвано единствено в Конституционния съд, се казва в изявление на Федералния социален съд, публикувано на неговия сайт.
Това решение на съда може да преобърне плановете на немското правителство да ограничи достъпа до социални помощи, коментира "ИЮ Обзървър".
Случаят с българката е прецедент за подобни дела, при които граждани на ЕС са получавали отказ за социални помощи, тъй като нямат легален статут в Германия. Нейният случай обаче може да повлияе върху правилата в целия ЕС.
Според последните данни на имиграционните служби, около 1 милион души са пристигнали в Германия през 2011 г. Около 43% от тях идват от новите страни-членки на ЕС – Полша, Румъния и България.
Министърът по въпросите на имиграцията Марк Харпър заяви пред “Дейли Мейл”, че ограничаването на достъпа до безплатното здравеопазване се разглежда като ключ за предотвратяването на нов наплив от имигранти, когато в края на годината ограниченията отпаднат.