Еврокомисар Вивиан Рединг подкрепи протестите в България
Еврокомисарят Вивиан Рединг заяви, че ЕК призовава всички партии у нас към съгласие. Тя коментира, че симпатизира на българите, които протестират на улицата срещу корупцията.
Предварително тя даде интервю пред в. "24 часа", в което коментира протестите:
"Комисията следи с известно безпокойство последните събития в България. Ние уважаваме правото на страната ви да решава вътрешни въпроси, но някои ситуации имат отражение в съюза като цяло. Сегашните политически събития и обществени протести рисуват ясна картина и показват нуждата от промяна в страната. Симпатиите ми са на страната на българските граждани, които протестират на улицата срещу корупцията".
Тя подчерта, че всичко това е сигнал, че българското общество е много обезпокоено за върховенството на закона. Затова бе категорична, че България трябва да ускори реформите в правосъдната система и да ускори борбата с корупцията и организираната престъпност.
"Политическата ситуация в България е поляризирана. Еврокомисията призовава всички политически сили в страната към съгласие в името на стабилността и благоденствието на страната", добави Рединг.
След като неотдавна председателят на комисията Жозе Барозу изказа опасения заради назначенията в ДАНС, тя отговори на въпрос дали е грешка това, че това лято няма доклад за България в областта правосъдие (вчера излезе само устен доклад - б.р.). Според нея, със или без доклад, комисията следи внимателно събитията у нас и те предизвикват безпокойство. Тя изтъкна, че Барозу е заявил това ясно на срещата си с премиера Пламен Орешарски преди няколко седмици.
По повод опасенията, че след събитията у нас няма вероятност скоро да бъде прекратен механизмът за наблюдение на страната ни, Рединг коментира, че сътрудничеството е двупосочна улица - ЕК ще помага, но необходимите реформи трябва да бъдат направени от България.
"Силната и независима правосъдна система не е лукс, а необходима съставна част от обществения живот. Ефикасно и надеждно правосъдие ще подобри легитимността на системата в очите на обществото и ще донесе икономически ползи за страната", категорична бе Рединг.
На въпрос може ли събитията у нас да се използват като нов аргумент срещу приемането ни в Шенген, тя отговори, че ЕК смята, че и България, и Румъния изпълняват необходимите критерии, и е необходимо само едно - да се вземе политическо решение, подкрепено от всички страни членки с единодушие.
Холандският посланик у нас Карел Ван Кестерен каза, че България няма да е скоро да влезе в Шенген. Той също подкрепи протестите у нас, както направиха първите дипломати на Париж и Берлин.