Москва и Лондон останаха на различни позиции за Литвиненко
Русия и Великобритания са на различни позиции за Сирия и случая Литвиненко, стана ясно на вчерашната среща в Москва между руския президент Дмитрий Медведев и британския премиер Дейвид Камерън.
Посещението на Камерън обаче извади отново на показ различията между Русия и Великобритания, по-конкретно за Сирия и случая Литвиненко.
Медведев отново даде да се разбере, че Русия е против приемането от Съвета за сигурност на ООН на резолюция за налагане на санкции на Сирия, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Тази резолюция трябва да е сурова, но не бива да предвижда автоматично налагане на санкции, тъй като Европейският съюз и Съединените щати вече приеха голям брой санкции и няма абсолютно никаква необходимост от допълнителен натиск" върху режима в Дамаск, заяви руският президент на пресконференция с британския премиер.
Русия няма да екстрадира никога основния заподозрян за убийството в Лондон на Александър Литвиненко, даде да се разбере Медведев. Той припомни, че руската конституция забранява екстрадиране на руски гражданин, за да бъде съден в друга държава.
Случаят не е приключен, заяви на свой ред Камерън. Той призна, че Русия и Великобритания са на различни позиции по въпроса, но "това не означава, че замразяваме напълно нашите отношения".
Бившият агент на руската Федерална служба за сигурност (ФСС) Александър Литвиненко почина през 2006 г. в Лондон, след като бе отровен с радиоактивно вещество. Русия отказва да предаде на Великобритания основния заподозрян - Андрей Луговой, който бе избран за депутат в парламента.
Дмитрий Медведев се пошегува, че от британския министър-председател би станал доста добър агент на КГБ. Преди това Камерън каза, че съветските служби за сигурност са се опитали да го вербуват, докато е бил студент, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Убеден съм, че от Дейвид би излязъл много добър агент на КГБ, но в такъв случай той никога нямаше да стане министър-председател на Великобритания", заяви Медведев на съвместната пресконференция с Камерън, при което двамата лидери се разсмяха.