Турция спря социалните мрежи заради снимка на убит прокурор
Турските власти блокираха социалните мрежи Twitter и Facebook, както и сайта YouTube, заради публикуването на снимки на прокурора, който беше похитен и убит.
На 31 март прокурор Мехмет Селим Кираз беше взет за заложник от крайнолеви екстремисти в Съдебната палата в истанбулския кв. "Чаглаян". Той бе магистратът, водил разследването за смъртта на 15-годишния Беркин Елван, който бе ранен от полицаи по време на антиправителствените протести през 2013 година и почина след 269 дни в кома.
Групировката „Революционен фронт за освобождение на народа“ пое отговорност за отвличането и публикува снимка на Кираз с опрян в главата пистолет. Терористите заплашиха да го убият, ако полицаите, отговорни за смъртта на момчето, не си признаят вината по телевизията, после да бъдат съдени.
Прокурорът бе държан 9 часа в плен, когато след изстрели спецчасти атакуваха похитителите. Те бяха убити, а Кираз открит смъртоносно ранен. Малко по-късно той почина в болница. Властите съобщиха, че експертиза е доказала, че той е застрелян с оръжието на екстремистите.
Предполага се, че блокирането на социалните мрежи и сайта за видеосподеляне ще продължи, докато се води разследването във връзка със заложническата акция. В същото време профилите на много от абонатите, специално на Facebook, продължават да функционират нормално.
Прокуратурата вече повдигна обвинение и заведе дело срещу няколко турски медии заради публикуването на снимките на прокурора и терористите.
В разгара на заложническата криза миналата седмица властите забраниха отразяването й в реално време. 13 турски медии и журналисти не бяха допуснати до пресконференция и погребeнието на прокурора, тъй като са публикуваха снимката с опрения в главата му пистолет.
По-късно турският министър-председател Ахмет Давутоглу съобщи, че е дал нареждането за отнемането на акредитациите им.
Миналата година настоящият президент Реджеп Ердоган, който тогава беше премиер, заплаши да забрани Fasebook и YouTube, след като изтекоха разговори, уличаващи в корупция близки до управляващите.