Офертата на ”Шеврон” за шистов газ била без аналог
Офертата на "Шеврон" за добив на шистов газ у нас е без аналог в българската история, коментира енергийният министър Трайчо Трайков. Въпреки това, вече има протести срещу добива на шистов газ в България.
Той обясни, че проучването на блока у нас ще струва десетки или дори стотици милиони.
"Това са пари и инвестиции, които поема извършителят, така че ние не плащаме нищо. Ако след проучванията те намерят нещо, то тогава ще подпишем договор за концесия", каза Трайков.
За да започнат целия този процес, от "Шеврон" предложиха бонус от 30 млн. евро, което е без аналог, коментира той.
Според първоначални оценки на компаниите, които са заявили желание за участие в търга за проучване и добив в Нови пазар, количествата шистов газ са между 300 млрд. и 1 трилион куб. метра.
Според него добивът на шистов газ е шанс за Европа да стане енергийно независима.
Министърът прогнозира, че това ще предизвика реакция на традиционните играчи на енергийния пазар.
Накрая Русия ще започне да разработва своите залежи от шистов газ, коментира той.
Преди 2 дни започнаха протести срещу намеренията за добив на шистов газ в България. В социалната мрежа "Фейсбук" бе създадена група, която поиска оставката на кабинета "Борисов".
В сайта за петиции http://citizenspeak.eu започна регистрацията на граждани, които са против проучванията и добива на шистов газ у нас.
"Всичко това крие големи опасности за природата "замърсяване на въздуха, земята и водите - а също и за здравето на хората в околността. В САЩ добивът на шистов нефт е обект на критики и протести от страна на природозащитниците, а в Европа, която е по-гъсто населена, рисковете са още по-значителни...", пише в сайта на петицията.
Между три и пет площадки за алтернативен добив на газ в САЩ, в които е установено замърсяване на подпочвени води, ще бъдат подложени на обстойно проучване от американските екологични власти, съобщи Ройтерс през февруари.