Той посочи, че изкупната цена на 1 септември 2011 г. е била 2.45 лева, като на 1 декември е била същата, което означава, че преди Новогодишните празници цената не е променяна. Роглинов уточни, че към днешна дата, според данните от фактурите на производителите на свинско месо, изкупната цена е 2.55 лева, т.е. поскъпването за период от шест месеца е с 3.6 %, предаде "Фокус".

Цените на зърното и фуража са се покачили с 20 %, допълни Роглинов и обясни, че въпреки това цените на месото няма да бъдат вдигнати самоцелно, тъй като България е отворен пазар, свързан с ЕС.

Вчера д-р Добрин Папазов, член на УС на Асоциацията на свинарите в България, заяви по БНТ, че очаква в близките месеци цената на свинското месо да нарасне с около 20 процента, заради увеличената цена на фуража и новите евроизисквания за свинефемите.

Премиерът Бойко Борисов пък разпореди да се анализира спешно поскъпването на някои продукти във връзка с великденските празници и да се търсят мерки и решения. Земеделският министър Мирослав Найденов се закани, че ако производителите необосновано вдигат цените, използвайки наближаващия празник, ще има корекции по отношение на намеренията на държавата към тях като субсидии.

Димитър Роглинов обаче подчерта, че промяната на цената на свинското месо е единствено зависима от цената на фуражите и от международния пазар. Той изтъкна, че българските свиневъди не са получавали пряко финансово подпомагане за продадена продукция след влизането на страната ни в ЕС през 2007 година, а освен това има забрана за износ на живи животни.

„В много случаи, противно на логиката, не се е случвало повишаване на цените на свинското месо въз основа на покачването на цените на суровините, които използваме. Напротив, ето какво се случва на практика – за една година в България свинете-майки са намалели с близо 4000 броя. Това е близо 8% от поголовието на свине-майки у нас. Това означава, че когато хората работят на загуба, единственият начин да оцелеят е като намалят поголовието. Така преработвателите губят много, а крайният потребител губи още повече, защото все по-рядко ще вижда българско месо в магазините”, каза свиневъдът.