Двамата направиха изявленията си след среща при премиера Бойко Борисов, в която участваха представители на синдикатите и министрите Ивайло Московски и Тотю Младенов, предаде "Фокус".

Бойко Борисов ще ръководи утре от 11 часа среща в тристранен формат между синдикатите, работодателите и правителството, съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Срещата ще се проведе в условията на стачка, категоричен е Пламен Димитров.

В следващите три-четири дни ще има доста интензивни разговори между нас и синдикатите в търсене на сближаване на позициите, допълни Ивайло Московски, цитиран и от БТА.
Каквото имахме, го изговорихме, различни са ни позициите, уважаваме правото на синдикатите да си предприемат действията, които са декларирали, за момента Министерство на транспорта, БДЖ като ръководство не отстъпва от предвидените мерки за оптимизация и за реформи, каза транспортният министър.

По-късно от парламентарната трибуна транспортният министър потвърди, че носи отговорността за ръководството на БДЖ и за момента твърдо стои зад това ръководство.

Според Московски има различни тълкувания за това дали стачката ще бъде законна.
Вчера от ръководството на компанията заявиха, че стачката е незаконна и ще бъде подаден иск за прекратяването й в съда. Ако съдът го уважи, ще се търси дисциплинарна отговорност от конкретни хора. От КНСБ и КТ "Подкрепа" обаче съобщиха, че възприемат като несполучлив манипулативен опит становището на юристите на БДЖ, че стачката е незаконна, предаде БТА.
Според синдикатите с това се цели единствено внасянето на смут и на съмнения сред работниците и служителите в железниците за упражняването на законното им право на стачка.

Стачкуващи няма да бъдат уволнявани. Какви са тези глупости, коментира още министърът пред журналисти.
В провеждането на стачката, това е процедурата, БДЖ, дори стачкуващите, имат ангажимент да осигурят минимална транспортируемост. Стачката е осем часа (от 8 ч. до 16 ч.), останалото време на денонощието влаковете ще се движат, посочи той.

Участието на служители в стачката няма да бъде повод за тяхното уволняване, съобщиха по-късно и от ръководството на „Холдинг БДЖ” ЕАД. Вчера обаче от ръководството на БДЖ заявиха, че участниците в “незаконната” са заплашени от три вида дисциплинарни наказания - забележка, предупреждение за уволнение и уволнение. “Кого как ще наказваме си е преценка на работодателя. Според приноса и активността в мероприятието ще решим на кого да правим забележка и кого да уволним”, каза шефът на директорския борд Владимир Владимиров.

БДЖ не може да издържи много на стачката, каза още Ивайло Московски. Всеки ден, ако считаме, че загубата от приходи ще бъде 500 000 - 600 000 лева, каза той.
Транспортното министерство не разполага с бюджет за алтернативно осигуряване на транспорт, добави министърът.

В същото време от БДЖ съобщиха, че вече 676 от предвидените за съкращаване 2000 души са напуснали доброволно. Те ще получат 6 брутни работни заплати накуп.

На срещата при премиера освен стачката в БДЖ се е обсъждал и социалният диалог и вариантите за пенсионна реформа.