България спира участието си в АСТА
България спира участието си по споразумението АСТА, съобщи пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Той представи позицията на МИЕТ по международното търговско споразумение, което съгласува действия от фалшификациите на стоки до незаконното сваляне на съдържание от интернет, цитиран от БТА и БГНЕС.
"Дори намеците, че един подобен международен документ може да се окаже трамплин за полицейщина, вредят на България, на доброто име, на гражданското общество и дават лоша оценка за политическата система у нас", коментира министърът.
"За всички сега е по-удобна позата на обвинители, забравили предишното си битие, които сега тичат пред вятъра в опит да извлекат политически дивиденти и да се представят като борци за граждански права. Не очаквам никой да поеме вината за АСТА, затова сега заявявам, че поемам вината", подчерта Трайков.
Той припомни, че е бил вносител на окончателното споразумение за одобрение и призна, че подценил въпроса, нямало достатъчно широка дискусия по него в обществото.
"Задължението и отговорността за актовете, които излизат от министерството към Министерския съвет, е на министъра. Приемаме, че вината е моя, тя не е на експертите. Да съм чел по-добре", заяви Трайков в отговор на въпрос дали ще търси вина в експертите в министерството.
По думите му, премиерът показал диалогичност, като приел представители на протестиращите срещу АСТА и станал инициатор на сегашните действия.
Предложението е съгласувано с министър-председателя и решението ще бъде подписано с истинско мастило, отсече Трайков. Преди време той обясни, че то е подписано със "симпатично мастило" и не е окончателно. Борисов ще защити в Брюксел българската позиция.
"Хората явно не вярват на политическата класа и затова смятам, че е по-добре да направим тази крачка", мотивира се Трайков.
Споразумението беше подписано през януари в Токио от 22 страни от ЕС, САЩ, Япония, Канада, Нова Зеландия, Австралия, Сингапур, Южна Корея, Мароко, Мексико и Швейцария.
Петте страни, които не са подписали споразумението, са: Германия, Естония, Словакия, Кипър и Холандия.
Чехия, Полша и Латвия вече обявиха, че спират действията по ратификацията на документа.
Европейската комисия уточни, че е необходимо документът да бъде ратифициран във всички подписали го държави, за да влезе в сила.
Осем процента от продуктите в световната търговия са фалшиви. Над 1,5 млрд. фалшиви стоки се намират на световния пазар. Това показва проучване, цитирано от БТПП. От фалшивите 8% повече от половината (53%) са в модната индустрия, а в бизнеса с лекарства 10 на сто.
В резултат от непълното или недостатъчното внедряване на системите за уникално маркиране и проследяване на продукти, лекарства и бързоразвалящи се стоки в комуникацията между фирмите се обменят един милиард фалшиви документи.