Според публикация на в. "Гардиън" по изнесените материали, цитирана от "Ройтерс", АНС се е сдобила с телефонните номера чрез служител на друго държавно ведомство на САЩ.

От документите става ясно, че персоналът на Белия дом, Държавния департамент и Пентагона е бил призоваван да споделя данните за телефоните на чуждестранни политици.

Поверителен документ от октомври 2006 г. показва, че американски служител е предоставил на АНС 200 телефонни номера, сред които тези на 35 световни лидери, чиито имена не се посочват.

Разкритията предполагат, че подслушването на световни лидери може да се окаже по-мащабно, отколкото се смяташе първоначално.
Те идват в момент, когато Германия иска отговори от САЩ във връзка с твърденията, че телефонът на канцлерката Ангела Меркел е бил подслушван.

Европейски лидери от левицата вече поискаха да се замразят преговорите със САЩ за установяване на зона за свободна търговия между ЕС и САЩ.
Франция и Германия настояват за двустранни преговори със САЩ до края на годината, за да опитат да разрешат шпионския скандал около подслушването на мобилния телефон на Меркел и на разговорите на френските граждани.

Оказа се, че телефонът на Меркел не е бил от двата модела смартфони, сертифицирани като сигурни за използване от висши германски служители.

Държавните и правителствените ръководители от ЕС приеха тази нощ декларация за възможните случаи на шпионаж от страна на САЩ.
В текста се посочва, че партньорството следва да се основава на взаимно доверие и уважение, включително в полето на службите за сигурност.
Европейският съвет посочва, че събирането на разузнавателна информация е изключително важно в борбата с тероризма, но липсата на доверие може да навреди на работата на разузнаването.