Това каза заместник-министърът на здравеопазването Десислава Димитрова при проверка в дома за медико-социални грижи в Пазарджик, цитирана от БТА.
Предвижда се домовете да бъдат закрити за срок от 15 години.

Всички малчугани в тях домове трябва да бъдат върнати в биологичните им семейства или настанени в приемни.

Вече закрихме един дом в Тетевен, който беше пилотен и от който научихме много за типа услуги, които трябва да бъдат развити и как сградният фонд трябва да съответства на тези услуги, заяви Димитрова. В рамките на новия голям проект, който в момента подготвяме, сме предвидили да закрием още девет дома в следващите три години, сред които е и този в Пазарджик, посочи Димитрова.
Ще бъдат закрити още домовете в София, Пловдив, Русе, Кюстендил, Монтана, Габрово, Търговище и Перник.

Сред планираните за разкриване нови услуги на мястото на домовете са семейно-консултативен център, дневен център за деца с увреждания до 3 години, център за временна грижа, център за заместваща грижа, център за майчино и детско здраве, съобщи заместник-директорът на Агенцията за социално подпомагане Илиана Малинова.
Идеята е да развием услуги в подкрепа на семейството, каза председателят на Държавна агенция за закрила на детето Надя Шабани. Тази политика е силно подкрепяна от Европа, тъй като пилотните фази на проектите ще бъдат финансирани от оперативните програми, допълни тя. По нейните думи това е иновативен модел и ако той се окаже успешен, ЕК има намерение да го приложи и в други страни.