Според съдиите по време на досъдебното производство е допуснато съществено отстранимо процесуално нарушение, засягащо правото на защита на обвиняемото лице, съобщиха от пресцентъра на СГС.

Ченалова е привлечена към наказателна отговорност затова, че в качеството си на съдия по висящо търговско дело е извършила 14 деяния, с които е нарушила и не е изпълнила служебните си задължения. Става дума за нейни действия, свързани с дело от 2013 г. по искова молба на "ОЕТ - Обединени Енергийни търговци" ЕООД с ответник НЕК. Обвинението твърди, че Ченалова не е видяла нередностите в исковата молба на ОЕТ, а по нея не били платени дължими държавни такси от общо 434 105.14 лв. За НЕК настъпили вредни последици от направените запори, а облагата на ОЕТ са неплатените държавни такси.

В разпореждането си сега обаче съдия Даниела Талева, председател на 12 състав и съдия-докладчик по делото, пише, че обстоятелството, че обвиняемото лице е с юридическо образование и дългогодишен опит като съдия, не освобождава прокуратурата от задължението да внесе в съда обвинителен акт, съдържащ ясно и разбираемо обвинение, което да бъде разбрано както от лицето, привлечено към наказателна отговорност, така и от неговия защитник.

„Да се приеме противното би означавало да се създават двойни стандарти, с което ще бъде нарушен един от основните принципи на наказателния процес за равенство на всички граждани пред закона и еднакво приложение на законите спрямо всички граждани, залегнал в чл.11 от НПК“, заявява още Талева.

Разпореждането подлежи на обжалване и протест пред Апелативния съд в 7-дневен срок от получаването му от страните.

По този повод от пресцентъра на държавното обвинение заявиха, че Софийска градска прокуратура не споделя изложените от съдията докладчик мотиви и след постъпване на разпореждането за връщане на делото, ще изготви протест.

"Така за втори път в рамките на 9 месеца от внасяне на материалите в съда СГП ще положи процесуални усилия за даване на ход на делото по същество", заявиха подчинените на Сотир Цацаров.

В началото на февруари съдия Вера Чочкова прекрати делото срещу Ченалова, след като прие, че изобщо липсват данни за престъпления. Тогава тя се мотивира с това, че прокуратурата не е изложила факти, от които да се направи извод, че става дума за умишлени действия, а не за такива, които попадат в обхвата на функционалния имунитет на съдийката.

Прокуратурата обаче и тогава обжалва и Апелативният съд отмени това решение.

Името на бившата съдийка от Търговското отделение на СГС Румяна Ченалова стана известно в края на 2014 г., след изявление на тогавашния френски посланик Ксавие Дьо Кабан за "гнилите ябълки" в съдебната система. По-късно стана ясно, че тя част от записите от "Яневагейт".

Самата Владимира Янева - бивша шефка на Ченалова в СГС, получи условна присъда и 1000 лева глоба по делото за незаконно подслушване "Червеи".