Сблъсъци между полиция и мигранти при Идомени, 300 ранени
Македонската полиция използва сълзотворен газ, за да отблъсне мигранти при Гевгелия, опитващи се насилствено да преминат границата от Гърция. Стотици са ранени.
Македонските власти съобщават, че гръцката полиция не се е намесила.
Вижте снимки >>>
"Това е провокация към бежанците", коментират доброволци в Идомени. По думите им анархисти отново са раздавали позиви, написани на арабски език, да се атакува границата с Македония.
Лекари оказваха помощ на пострадалите, като сред тях има и майки с малки деца. Ранени са полицаи от хвърлени по тях камъни. Мигрантите останаха в неутралната зона между двата гранични пункта.
Над 300 бежанци са ранени в сблъсъците с македонската полиция край Идомени, съобщи снощи организацията „Лекари без граници", цитирана от Дойче веле и "Фокус".
Ранени са и 14 полицаи и 9 служители на армията. Три полицейски и пет военни коли са със сериозни материални щети, предаде БГНЕС.
Според международната неправителствена организация седем души са били настанени в болница, в близост до Идомени; 34-ма са получили отворени рани, а други 30 са пострадали от гумени куршуми, изстреляни от македонските гранични служители.
Повече от 200 мигранти имат отравяне от използвания срещу тях сълзотворен газ. Сред пострадалите има и деца.
На свой ред македонските власти информират, че търсещите убежище са хвърляли камъни срещу тях и са направили опит да пробият граничните заграждения. По тази причина служителите са били принудени да предприемат ответни мерки за самозащита.
„Не използваме никакви куршуми, тъй като това е забранено със закон в Македония, и употребяваме всички разрешени химически средства“, обясни представител на македонската полиция.
Най-сериозно е било положението между 11.00 и 15.00 часа, а хвърлянето на камъни и други остри предмети срещу служителите на полицията и армията продължило до 19.00 часа българско време.
В организацията на защитата на македонската граница са участвали полицаи и офицери от Австрия, Унгария, Чехия, Словения, Хърватия и Сърбия, които се намират на територията на Македония.
Гръцките власти от няколко дни предупреждаваха, че има опасност от провокация към мигрантите и за пореден път информираха, че македонските власти няма да отворят границата.
Малко на брой мигранти се връщат в Турция в рамките на споразумението. Масово подават искане за политическо убежище, което им осигурява повече от месец престой в Гърция.
Гръцките власти за пореден ден приканват хората да напуснат Идомени, като им осигуряват лагери за настаняване. Въпреки това, надявайки се на промяна, мигрантите не напускат палатките и още са около 15 000 души, под заплаха дори от разпространение на епидемии.