До 3 дни в годината всеки ученик има право да отсъства с извинителна бележка от родителя до класния ръководител, пише в правилника за приложение на закона за народната просвета. До 7 дни пък може да не ходи на училище, ако родилят е поискал разрешение от директора, той се е съгласил и е издал заповед за това.

От министерството на образованието бяха категорични, че няма да се пипа срокът на зимната ваканция и последният почивен ден остава 2 януари. Експертите на министъра проф. Сергей Игнатов обявиха, че пролетната ще е по-дълга и ще компенсира по-късата коледна. Тя ще е от 30 март до 10 април.

Във фейсбука учениците поискаха цял месец зимна ваканция - от 15 декември до 15 януари. Едни го схващат буквално, други като ироничен коментар на ситуацията. Учениците, които на 3 януари отсъстват и не покажат извинителна бележка, ще получат по 5-6 неизвинени отсъствия. Според правилнилниците за вътрешния ред на училищата при 15 неизвинени е възможно ученикът да бъде преместен в друго школо. Това обаче става след разговори с него и с родителите. Нужно е и решение на педагогическия съвет, обясниха учители.

Като резултат от ученическите бунтове срещу по-късата коледна почивка се заговори за нова ваканция от догодина - есенна. Засега това е компромисният вариант от около 5 обсъждани от работна група, в която освен експерти от министерството на образованието участват и ученици. Следващото й заседание ще е през втората седмица на януари.

185 дни почивка в годината имат българските ученици от 9-и до 12-и клас. Броят се уикендите, празниците, ваканциите. Учебните дни са 180. Най-малките почиват 210 дни срещу 155 дни в клас. Учебната година е 36 седмици за горния курс. Ваканциите, регламентирани със заповед на министъра, в момента са коледна, междусрочна, пролетна, великденска (когато празникът не съвпада с пролетната) и лятна.
ИЗБРАНО