Няма да забраняват сделки с имоти и коли при неплатени здравни вноски
Отпадна първоначалното намерение на управляващите да задължат собствениците да удостоверяват, че са изрядни към здравноосигурителната система при продажба или прехвърляне на движими или недвижими имоти.
Текстът, който задължаваше хората да представят удостоверение от Националната агенция по приходите за платени здравни вноски, преди да извършат сделка с апартамента си, къщата или друга собственост, беше приет на първо четене от парламента, но предизвика много остри реакции "срещу" както от опозицията, така сред обществото.
Очевидно първоначалните намерения са добронамерени - да се увеличи събираемостта в здравния сектор, признаха Хасан Адемов от ДПС и Екатерина Михайлова от Синята коалиция, но той противоречи на Конституцията. Двамата предложиха текстът да отпадне.
По думите на Михайлова здравното осигуряване е право, а не задължение. "Със закон да го направим задължение като лишим гражданите от друго право, е абсолютно недопустимо", категорична беше тя.
Адемов добави, че съгласно основния закон, собственикът има функция "владеене на собствеността", "ползване на собствеността" и "разпореждане с правото на собственост". Никой не може да обвързва правото на собственост с други права, подчерта депутатът.
Мая Манолова от левицата, която също е срещу идеята на здравното министерство, посочи, че ведомството няма точни данни колко са некоректните платци - те варират от 700 хиляди до 2 млн. Ненормално е, коментира тя, да не се знае броят им, трябва обаче да се потърсят причините защо хората не си плащат здравните осигуровки.
"Едни не могат да си позволят, защото мизерията е голяма и 5-10 лв. от месечния им доход е непосилна сума, но трябва да признаем и за група, която може да си позволи да плаща, но не го прави, защото са тотално демотивирани", обясни Манолово. По думите й "съпротивата" на платежоспособните българи идвала от факта, че при ползване на здравни услуги им се налага да плащат неофициално и официално за медицинска помощ, консумативи, лекарства, избор на екип, изделия.
Преди дни обаче стана ясно, че по последни данни на НЗОК броят на здравно неосигурените е 1.3 млн., като голяма част от тях са трайно безработни. Забраната би им попречила да сключват сделки дори при желание да изплатят с полученото дължимите осигуровки.
С мнозинство беше отхвърлено и предложението на председателя на здравната комисия Даниела Дариткова прехвърлителят или учредителят да представя удостоверение от Националната агенция за приходите, че не е с прекъснати здравноосигурителни права.
По-късно пред журналисти Дариткова разясни, че се е обърнала за експертни становища към НАП, Агенцията за социално подпомагане, дали може наистина да се направи анализ на здравно неосигурените - на техния социален статус, на профила им.
"На този етап се оказа, че има известни затруднения, защото не може да се получи информация кои са на трудови договори, кои разполагат с имущество, данните са доста разнопосочни и ще отнеме много време", отбеляза председателят на здравната комисия към НС. Тя обаче е убедена, че именно върху такъв анализ трябва да почиват и мерките за подобряване събираемостта на вноските.