Старото ръководство на НДК, начело с изпълнителния директор Христо Друмев, вече е отстранено, съобщи финансовият министър Симеон Дянков, цитиран от Дарик.

От 1986 година НДК съществува като търговско стопанско обединение, но в днешното законодателство няма такъв статут.
НДК ще бъде държавна компания, еднолично акционерно дружество с пълна прозрачност и отчетност, каза Дянков. Принципал на новото дружество (изпълняващ правата на собственик на 100% от акциите - бел.ред.), което се създава с 20 години закъснение, ще е финансовият министър.

"Временно НДК ще бъде под шапката на Министерството на финансите, през което време ще се извърши и финансов одит, който вече е започнал. Одитът ще обхване последните 10 години", уточни Дянков. След шест до девет месеца НДК ще премине към Министерството на културата и няма да се приватизира, подчерта Дянков

Новият борд на директорите на НДК  ще бъде от петима души. До момента са известни имената на трима от тях - Тодор Влайчев (изпълнителен директор на Съюза на издателите), Марияна Чолакова (доктор по философия от Лайпцигския университет) и Тодор Влайчев от одиторската компания ПрайсУотърХаусКупърс. Все още не е ясно кога ще бъдат обявени другите двама.

По думите на Дянков предварителните данни от първоначалния одит показват поредица от нарушения, свързани с обявяването на обществени поръчки.
„Палитрата на нарушения в обществените поръчки в НДК е толкова широка, че финансовият инспекторат смята да напише наръчник по казуса как по различен начин може да се наруши Законът за обществените поръчки", коментира финансовият министър.
Той допълни, че на някои етапи въобще не са се правили обществени поръчки, а е трябвало да се правят. Тези, които са правени, по думите на вицепремиера, имат „какви ли не изобретателни начини да се избягва законът".
Според министър Дянков, е време старото ръководство на НДК да си почива.

Все още не е ясно, дали досегашният директор на НДК Христо Друмев е бил замесен в установените нарушения, но според Дянков той ще понесе необходимата административна отговорност.
"През изминалите 25 години от основаването на това обединение, не са плащани корпоративни данъци и не може да се установи, дали е имало печалби", обясни финансовият министър. 

Културният министър Вежди Рашидов пък обяви, че за всичките години дейност НДК не е превело нито лев на културното министерство, въпреки че то реално се води негов собственик. " Не само подкрепям, а и приветствам министър Дянков за куража и усилията да направи един обстоен анализ на дейността на НДК.""НДК е правен за дворец на културата и ще си остане средище на българската култура", допълни още Рашидов, цитиран от БТА.

Докато Дянков съобщаваше новината за новия статут и смяната на ръководството на ДКК  Христо Друмев обявяваше на пресконференция програмата за Салона на изкуствата и честванията на 30-годишнината на НДК.

Може би, докато встъпи в длъжност новото ръководство на НДК ще трябва все още аз да съм там. Не съм бил предварително уведомен за това, че ще има нов борд на директорите на НДК. Това каза за БГНЕС след пресконференцията Христо Друмев. Той заяви,че за първи път чува, че ще бъде отстранен."Научих от новините. Нямам коментар".

По-късно той съобщи, че среща следобед между него, министъра на финансите Симеон Дянков и новия Съвет на директорите на НДК е било обсъдено как да бъде направен плавен преход от старото към новото ръководство.
 
Продължават апетитите за приватизацията на НДК, каза малко по-рано на пресконференцията Друмев, без да знае за смяната, като така потвърди миналогодишните си подозрения за бъдещето на двореца.


През февруари 2008 г. Комисията по досиетата разкри агентурното миналото на Христо Друмев в справката си за ДС агенти в българските правителства. Той е бил 31 години секретен сътрудник на бившата Държавна сигурност и на бившето разузнавателно управление на Генералния щаб на Българската армия. В архивите е записан като "Драганов" и "Борил", имал е 22-ма ръководители.