Мая Санду е новият стар президент на Молдова след обрат срещу Стояногло в балотажа
Изключително оспорван до последния момент бе вторият тур на изборите в бившата съветска република
52-годишната Мая Санду е новият стар президент на Молдова след обрат срещу конкурента й Александър Стояногло, който водеше в резултата до над 90% от преброените бюлетини, пуснати от около 1 700 000 жители на страната.
Още по темата
Изключително оспорван до последния момент бе вторият тур на президентските избори в бившата съветска република, граничеща с Румъния и Украйна. Двамата кандидати - Александър Стояногло, подкрепен от проруските социалисти, и настоящия прозападен държавен глава Мая Санду - до последния момент си разменяха местата и повеждаше ту единият, ту другият, според предварителните данни от молдовската ЦИК.
След преброяване на 85% от бюлетините малко преди полунощ Стояногло бе събрал 51,3% от гласовете срещу 48,6 на сто за съперничката си, като лагерът на настоящия президент все още се надяваше да обърне тенденцията с гласовете на диаспората.
Това се случи малко по-късно, показа живото предаване на броенето на бюлетините, излъчвано по Privesc.Eu Moldova - настъпи обрат и Санду поведе с 51,84% срещу 48,16% за конкурента й. Това сочеха резултатите при 95,31% преброени бюлетини от вота.
При 96,35% преброени бюлетини проевропейската кандидатка увеличи още малко преднината си и поведе с 52,88% срещу 47,12% за проруския й конкурент.
53,03% стана резултатът за Мая Санду при преброен 96,48 на сто от вота.
При близо 99% от изброените бюлетини тя вече водеше пред Александър Стояногло с 54,74% срещу 45,26%. Това се равнява на 910 437 гласували за Санду и 746 387 души, пуснали своя вот за опонента й.
В този момент новата-стара президентка започна да получава честитки.
"Поздравления за Мая Санду за категоричната й победа на президентските избори днес, след победата й на референдума за Европа преди две седмици. Тежката руска намеса беше напразна: измами, купени гласове, бомбени заплахи, гласоподаватели, изпратени в чужбина. Молдова е Европа и Путин ще трябва да свикне с това", написаха от централата на EDP-Европейската демократическа партия в Брюксел.
Вотът отбеляза най-големия брой молдовци в чужбина, гласували някога за избори в родината си, откакто през 2010 г. им беше позволено това. В границите на самата държава Санду събра 48.8% доверие срещу 51.2 за Стояногло. Молдовците в чужбина изиграха роля и на референдума за членство в ЕС, когато 50,35% гласува "за".
По-рано през деня съветник на молдовската президентка заяви в социалната мрежа "Екс", че се наблюдава "огромна" руска намеса във втория тур от президентските избори, предаде Ройтерс. "Наблюдаваме огромна намеса на Русия в нашия изборен процес, докато молдовците днес гласуват на втория тур на президентските избори - усилие с висок потенциал за изкривяване на резултатите", написа в публикацията си президентският съветник по национална сигурност Станислав Секриеру.
Прозападно настроената Санду, която ускори стремежа на Молдова да напусне орбитата на Москва и да се присъедини към ЕС, днес се изправи на балотаж срещу бившия главен прокурор, подкрепян от проруската Партията на социалистите, Александър Стояногло.
Централната избирателна комисия оповести, че избирателната активност в страната надхвърля 54%. На първия тур на 20 октомври тя беше 51,67%. Тогава Санду получи около 42% от гласовете, а съперникът ѝ Стояногло - около 26%.
Първият тур на изборите бе преди две седмици, припомня БТА. Той се произведе успоредно с референдум, на който молдовците подкрепиха с минимална разлика конституционна поправка, предвиждаща пътят на страната към европейска интеграция да бъде вписан в основния закон.
Според молдовската полиция проруският бизнесмен Илан Шор е организирал мащабна схема за купуване на гласове на първия тур на вота. Полицията увери, че е предприела мерки, с които да се избегне повторното прилагане на схемата. Москва отхвърля всички обвинения в намеса в изборите, а Шор, който живее в Русия, отрече да е извършвал нередности.
Костадин Костадинов нарече Александър Стояногло "наш сънародник"
Председателят на "Възраждане" коментира в социалната мрежа изборите, които се провеждат в Молдова.
"Втория тур на президентските избори в Молдова повече от очаквано попадна под тежката сянка на изборите в САЩ. За мен като българин обаче е повече от необяснимо как така нито една медия в нашата страна, натъртвам - нито една, не спомена, че на втория тур срещу сегашната президентка Мая Санду, който се провежда днес, отиде един наш сънародник - Александър Стояногло. Той е гагаузин от Комрат, столицата на автономната молдовска република Гагаузия, населена основно с тюркоезични и славяноезични българи (гагаузи и тукани).
Няма да влизам в детайли за гагаузите и туканите (в Добруджа това е едно от самоназванията на българите, идва от тук, тукашен), че съм доктор по етнография, ще се отвлека и без да искам ще напиша малка статия по темата:) Важното е друго - днес един българин се бори за поста президент на Молдова. Нещо повече, този българин фокусира надеждите на по-голямата част от молдовското общество страната им да продължи да бъде независима и свободно развиваща се, а не да се превръща в суровинен и човешки придатък на Европейския съюз. Защото основен противник са му финансирани от САЩ и ЕС партии и организации, целящи да ликвидират независимостта на Молдова дори и с цената на чудовищни изборни фалшификации.
Дано тази вечер Александър Стояногло бъде избран за президент на Молдова! Това ще е отлична новина не само за свободните жители на тази страна, но и за всички нас, които се борим за освобождението на страната си от чуждата зависимост. Защото щом един българин в Молдова може, защо и ние, няколко милиона българи в България, да не можем?", написа Костадин Костадинов.