Народните представители подложиха на прегласуване отпуснатите във вчерашния ден 1,130 млн. лв. за ремонт на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и Зографския манастир в Света гора, тъй като те не бяха отразени в рамката на бюджета, която беше гласувана преди това.

„За“ текста гласуваха 82 народни представители, „против“ – 12 и „въздържали се“ – 104, с което той бе отхвърлен, предаде Агенция „Фокус“.

Преди прегласуването се проведе председателски съвет на Народното събрание и извънредно заседание на Бюджетна комисия по казуса.

Увеличени детски надбавки

Парламентът увеличи детските надбавки за семейства с едно до четири деца за 2018 г.

Средномесечният доход за отпускане на семейни помощи за деца се увеличава от 400 на 450 лева.

Месечните помощи за семейство с едно дете се увеличават от 37 лева на 40 лева; за две деца- от 85 лева на 90 лева; за три деца от 130 лева на 135 лева; за четири деца от 140 лева на 145 лева.

За всяко следващо дете в семейството помощта ще расте с 20 лева, както досега. Промяна няма при семейните помощи за семейства с близнаци, които остават 75 лева.

Остава размерът на партийните субсидии

Запазва се годишният размер на партийните субсидии. Текстът бе гласуван на второ четене от депутатите с 103 гласа „за“, 8 „против“ и 37 „въздържали се“ и е част от преходните и заключителни разпоредби на държавния бюджет за 2018 г.

С него се изменя и Законът за политическите партии. С така приетия текст годишният размер на субсидията за политическите партии през 2018 г. ще бъде 11 лв. за един получен действителен глас.

Предложението на „Воля“ бе държавната субсидия за партиите извън Народното събрание и с не по-малко от 1 % от всички действителни гласове на последните парламентарни избори да бъде 1 лв. за получен глас, а за парламентарно представените политически сили - 11 лв. Впоследствие обаче от групата на Веселин Марешки оттеглиха предложението си.

В тази връзка заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Жельо Бойчев посочи, че политиците трябва да дискутират този въпрос в Закона за политическите партии, за да отговорят на очакванията на българските граждани, които искат да знаят за какво точно се харчат парите от бюджетите на политическите партии.