Първите собственици на държавни ниви ясни след 15 дни
Срокът за приемане на заявления за участие в търговете за продажба на държавни ниви с компенсаторни бонове приключи миналата седмица. Приети са общо 608 заявления за 115 хиляди декара, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.
Всички имоти от НАТУРА 2000, които Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е подало на Министерството на земеделието, са извадени от търговете за земя, която може да се купи с поименни компенсационни бонове. В случай че има други имоти, които обаче не са подадени своевременно, и са част от европейската екологична мрежа, министерството поема ангажимент да не се променя предназначението и начинът им на трайно ползване. Това обяви министърът на земеделието д-р Мирослав Найденов след среща с представители на Коалиция "За да остане природа в България".
След направени проверки, МЗХ извади около 50 хиляди декара от търговете. Това са близо 70 ливади и пасища, попадащи в НАТУРА 2000, и 6 защитени местности, за които е установено, че са публична държавна собственост. Те са извадени от първоначално предвидените за продажба 154 хиляди декара земи.
В края на миналата седмица обаче от Коалиция "За да остане природата в България" сигнализираха за земи, които са защитени зони и не са извадени от търговете. Става въпрос за около 14 000 декара земи в „Натура” 2000 предимно в Плевенска, Пловдивска и Хасковска област.
Най-много заявления за участие в търговете за продажба на държавни ниви са подадени в Кърджали – 203, поради най-голямата обща площ за продажба – 15 500 декара, сочат още данните на МЗХ.
Предлаганите в Кърджалийско имоти са силно раздробени и разпокъсани, коментира преди дни директорът на областната дирекция „Земеделие” Йорданка Гочева пред "Монитор". Според нея в областта няма атрактивни терени, но населението се занимава със земеделие и често не притежава собствени земи. Покупката с компенсаторки дава възможност на много млади фермери да кандидатстват за европейско финансиране по Програмата за развитие на селските райони. Освен това в цялата страна ще намалеят пустеещите площи. Нивите в Кърджалийско представляват интерес и за тютюнопроизводителите, които са съсредоточени в тази част на страната.
За София-област заявленията са 35, но там, след като са извадени земите по НАТУРА, са останали едва 1000 дка за продажба, сочат данните на областната служба „Земеделие”. Отпаднали са терени в района на Годеч, Ботевградско и Самоков. Над 60 заявления за участие в търговете има подадени в Благоевград, а в Бургаско кандидатите са 27.
Близо 190 000 българи все още притежават поименни компенсаторни бонове, получени в началото на 90-те години, сочат резултатите от проучване, направено по поръчка на аграрното ведомство.