БНБ отне лиценза за банкова дейност на КТБ
С решение от 6 ноември 2014 г. Управителният съвет на БНБ отне лиценза за извършване на банкова дейност на „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ).
По изискване на същия закон Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) ще бъде уведомен за подаденото искане до съда, за да се извършат подготвителни действия за назначаване на синдик.
До назначаването на синдик, квесторите на КТБ Станислав Лютов и Елена Костадинчев, ще продължат да упражняват правомощията си, както изисква Законът за кредитните институции.
ФГВБ ще започне да изплаща гарантираните влогове в КТБ от 4 декември - 20 работни дни след решението за отнемане на лиценза. Фондът ще определи няколко обслужващи банки за изплащането.
Мотивите на БНБ
Според БНБ, КТБ има отрицателна стойност на собствения капитал в размер на минус 3 745 313 хил. лв. и банката не отговаря на капиталовите изисквания.
Банката продължава да изпитва остър недостиг на ликвидност за възстановяване на банковата си дейност и за изпълнение на задълженията си към депозантите и други кредитори (задълженията са в размер общо на 6 227 521 хил. лв. към септември 2014 г.).
Контролните и ръководните органи на банката са прилагали порочни банкови и бизнес практики, като са представяли неверни и подвеждащи финансови и надзорни отчети.
Обезценката на активите на КТБ е в общ размер на 4 222 млн. лева.
Отчетените от банката съотношение на базовия собствен капитал от първи ред (-188.03 %), съотношение на капитала от първи ред (-188.03 %) и съотношение на капиталовата адекватност (-180.18 %) са в нарушение на капиталовите изисквания.
Цесии в КТБ
Дори всички уведомления за цесии и прихващания да бъдат отразени в счетоводните регистри на банката, финансовият резултат на КТБ към 30.09.2014 г. би се подобрил само със 161 468 хил. лева в резултат на обезценки, които биха били освободени (респективно сторнирани) по погасени изцяло или частично задължения към банката, в резултат на направените волеизявления за прихващане на посочената по-горе стойност.
По данни от квесторите към 31.10.2014 г. прехвърлените вземания по договори за цесия са на обща стойност 1.18 млрд. лева, а волеизявленията за прихващане са на стойност почти 780 млн. лв. лева.
До преди дни цесиите вървяха с пълна сила в банката. Кредитополучатели масово купуваха депозити на безценица с цел да намалят стойността на кредита си след сторниране. Тези сделки обаче трябва да бъдат одобрени от квесторите и не могат да се случат, когато банката вече е в несъстоятелност.
Съгласно чл. 36, ал. 2, т. 2 от Закона за кредитните институции, БНБ задължително отнема издадения лиценз на банка поради неплатежоспособност, когато установи, че собственият ѝ капитал е отрицателна величина. Според някои финансисти датата е 30 септември, когато е направен последният отчет на банката. След тази дата цесиите се смятат за недействителни.
По-рано днес от Централната банка обясниха, че през март разследваният подуправител Цветан Гунев е дал разрешение за увеличаване на капитала на банката с 35 милиона евро чрез схема от дружества, като на практика банката е финансирала сама себе си. Тези 35 млн. от капитала бяха анулирани с решение на БНБ.
В отговор на депутатски въпрос финансовият министър Румен Порожанов защити актуализацията на бюджета.
Нужни са и пари за ликвидна подкрепа на банковия сектор, както и пари за Гаранционния фонд за изплащане не обезщетения на гарантираните влогове в Корпоративна търговска банка, каза той.