Организирането на протести през социалните мрежи и инцидентите в редица градове в страната през последните дни заострят вниманието върху ролята на интернет в насаждането на омраза и подбуждането към насилие.

"Око за две", "Зъб за чене", "Антироми", "България без роми", "Гробари антироми", "Смърт за циганите убийци", "Всички цигани на сапун" - това са новите групи в социалната мрежа, които набират все повече последователи.
Освен че Facebook се използва като основно средство за координиране на протести, от три дни мрежата е и свърталище за насаждане на омраза и призиви за насилие.

Групата, събрала над 43 000 активисти, "Смърт за Цар Киро" съществува два дни. Тя беше изтрита, след като медии и блогъри призоваха гражданите да сигнализират за нея до администраторите на Facebook. 

Двама представители на социалната мрежа отговарят за спешните случаи в Европа при съществуването на групи в мрежата, които насаждат омраза или разпространяват призиви за насилие към различните етноси. Те директно си комуникират с Европейската комисия, съобщи пред Дарик радио Георги Апостолов, координатор на Центъра за безопасен интернет.
Не е много обичайно Facebook да реагират бързо, добави той по повод изтритата група срещу Кирил Рашков.

По думите на Апостолов всяка седмица администраторите на социалната мрежа получават над 20 милиона сигнала. Те работят приоритетно и тогава колкото повече сигнали изпратят потребителите, толкова по-сериозно възприемат проблема.
По-бързо се работи, когато органите на реда директно се свържат с администраторите на социалните мрежи или пък такива сигнали са изпратени от центровете за безопасен интернет.

Пред Дарик Явор Колев, началник на отдел "Компютърни престъпления" към ГДБОП, заяви, че каквото е необходимо, българските правоохранителни органи го правят.
"Ние отдавна имаме директен контакт с директора по сигурността на Facebook", каза той и уточни, че са използвали и международните си контакти около случая с групите в социалната мрежа.

Апостолов цитира изследване на центъра, според което преобладаващата част от учениците смятат, че изпращането и получаването на агресивни електронни съобщения в повечето случаи е просто за забавление (80%) и само в 20% от случаите целта е да се нарани другия, предаде БГНЕС.
Изследването е проведено онлайн сред 213 деца на възраст 12-18 години, 33 родители и 1033 учители в периода август-септември 2011 г.

Повече от половината от учениците споделят, че са изпращали обидни или унизителни съобщения на непознати с цел да се позабавляват на чужд гръб, сочат резултатите.

Отговорите на родителите и учителите показват, че техните представи за поведението на децата в интернет са много близки до действителното поведение, за което споделят учениците, с едно изключение – възрастните подценяват колко често децата се отнасят агресивно с непознати.
Проучването демонстрира, че повечето деца с агресивно поведение в интернет нямат преднамерено желание да наранят другия.
Дори когато съобщенията са обидни или унизителни, и двете страни ги възприемат като безобидна шега.

Изглежда, че в дигиталното общество се е зародила култура "Омраза за забавление", функционираща като среда, в която децата експериментират със своята идентичност, социалните рамки и норми чрез отъждествяване с негативното, коментира Георги Апостолов.
За съжаление възприемането на тази форма на насилие като безобидна може да обясни и липсата на по-сериозно отношение от страна на много възрастни в случаите, когато онлайн насилието прерастне в онлайн тормоз, добави той.
ИЗБРАНО