8 служебни адвокати ще защитават братя Галеви от конфискацията
Осем служебни защитници ще защитават Пламен Галев и Ангел Христов - т.нар. братя Галеви, и техните съпруги по делото, образувано по искане на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, съобщи БТА.
Интересите на Пламен Галев ще защитават четирима адвокати - председателят на Дисциплинарния съд при Кюстендилската адвокатска колегия Анани Константинов, Антоанета Винарова, Нели Икономова и Георги Пашов. Трудът им е оценен на по 3000 лева, защото ще получат процент от стойността на имуществото, за което претендира комисията. Хонорарите на защитата на ответниците се заплащат от ищеца, т.е от комисията, каза Анани Константинов.
Адвокатската защита на Ангел Христов струва на комисията 6000 лева, за негови адвокати са определени Емил Атанасов и Йонко Гергов от Дупница. По един защитник е назначен и на съпругите.
През август миналата година Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност внесе иск в Окръжния съд в Кюстендил за отнемане на имущество от Ангел Христов и Пламен Галев, техните съпруги и контролираните от тях дружества. Цената на иска за отнемане на придобитото от престъпна дейност имущество е на обща стойност 4 250 189 лв., като от всеки от двамата братя Галеви се претендира приблизително половината от посочената сума.
Имуществото, което подлежи на конфискация, включва девет луксозни леки автомобила, някои от които бронирани и изработени по поръчка, пише в исковата молба. Най-скъпият автомобил е "Ауди А8" за 229 000 лв. В иска са включени дялове от фирми, в 11 от които е съдружник Пламен Галев, а в 12 - Ангел Христов. В други две офшорни компании, регистрирани на Сейшелските острови, двамата са управители и представители на клоновете, регистрирани в България.
Ангел Христов и Пламен Галев са свързани и с още едно офшорно дружество, регистрирано на Британските вирджински острови, е посочено в мотивираното искане. В него е посочено, че на конфискация подлежат и недвижими имоти в село Ресилово, община Сапарева баня, както и сума над 800 000 лв. по банкови сметки.
По искане на комисията през 2009 г. бяха наложени обезпечителни мерки върху имуществото, които са обжалвани пред Апелативния и Върховния касационен съд. И двете инстанции са се произнесли в полза на комисията, посочиха от Окръжния съд в Кюстендил.
Братя Галеви имат влезли в сила присъди за ръководство и участие в организирана престъпна група, както и за изнудване, за което получиха по 5 години затвор. Още след като стана ясна присъдата на ВКС на 3 май м.г., двамата напуснаха страната и бяха обявени за общодържавно и международно издирване. Срещу тях е повдигнато и обвинение от Специализираната прокуратура за пране на над 35,5 млн. лева.
"Няма повод за отлагане на делото, заради това, че двамата не са с установено местонахождение, защото делото е гражданско", допълни Анани Константинов. Според него обаче е възможно заседанието да бъде отложено и да бъде поискан още един месец отсрочка, за да бъде направен отговор на исковата молба на комисията. Константинов посочи, че едномесечният законов срок изтича на 22 февруари, а делото е насрочено за 6 февруари.
"Необходимо е да се изработи общо становище от всичките защитници по обоснованото искане. Делото е изключително обемно - 880 страници и девет тома, ще е нужно доста време за защитниците да се запознаем заедно с обоснованото искане и да изработим защитата си", посочи още адвокатът.
Анани Константинов посочи, че делото срещу братя Галеви е образувано по отменения миналата година Закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, по който давността е 25 години. Той уточни, че по действащия от 19 ноември м.г. нов Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество, давността е само 10 години.