Откриха само документни грешки за бебето в Горна Оряховица
Проверката на Изпълнителна агенция ”Медицински одит” е установила редица документни нарушения по случая със 17-годишната родилка Боряна Георгиева в болницата в Горна Оряховица.
Болницата стана скандално известна, след като на 28 ноември м.г. там бяха арестувани четирима лекари по подозрение за умишлено умъртвяване на новороденото бебе на 17-годишната ученичка. Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов разсекрети разговори между тях, записани с подслушване и диалозите шокираха обществото.
Петорната медицинска експертиза обаче констатира, че детето е родено мъртво. С това бяха отхвърлени обвиненията срещу лекарите, че са го умъртвили умишлено.
Одитът бе назначен на 3 декември м.г. от министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов. Три дни по-късно тричленна комисия с участието на външен експерт, предложен от Българския лекарски съюз - проф. Тодор Чернев, започна проверката.
Резултатите от нея показват, че са извършени редица документални нарушения при проведеното лечение на пациентката. На 28 ноември Боряна Георгиева от Лясковец е потърсила Спешна помощ заради силни болки ниско в корема, започнали преди два дни. Филиалът в Горна Оряховица насочва момичето в АГ-отделението на МБАЛ „Горна Оряховица” с данни за бременност в 6-7 лунарен месец. В болницата е направена ехография на пациентката и тя е настанена в родилна зала.
На изследването обаче липсват данни за точния час и дата на провеждането му, както и имената на пациентката. Според писменото становище на дежурния лекар – д-р Стефан Лазаров, той е направил епизиотомия (разрез, улесняващ раждането - бел.ред.), пукнал е околоплодния мехур на момичето, от който са изтекли кално-зелени води. След това с един напън е изродил плод без видими признаци за живот.
В документите липсват данни за извършването на епизиотомия, за вида на околоплодните води, за плода – колко тежи, имал ли е признаци на живот, дишане, сърцебиене, както и за определяне на срока на бременността. Също така в официалната документация липсват данни за това дали е извършена реанимация, няма епикриза, данни за кръвната група на майката, не са изследвани хепатитните й маркери, въпреки че тези дейности са задължителни. Освен това не е изпратен материал от плода за хистологично изследване.
Одиторите са констатирали и разминаване в часовете на повикването на Спешна помощ и часа на прием в болницата. Липсва информация и за случая в рапорта на лекарите в АГ-отделението.
Всички тези пропуски показват, че не са спазени медицинските алгоритми за поведение в подобни случаи. За констатираните нарушения ще се съставят съответните актове.
По случая тече досъдебно производство, затова целият доклад е предоставен на прокуратурата, което не позволява пълното му представяне, допълват от пресцентъра на МЗ.