Съдът не даде двореца ”Кричим” на Симеон
Окръжният съд в Пловдив е отхвърлил исковете на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза да бъде призната собствеността им върху бившия царски дворец "Кричим”.
Съдът обаче е приел, че решение № 12/1998 г. на Конституционния съд, с което е обявен за противоконституционен Законът за обявяване за държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници (1947 г.), има единствено правоустановяващо действие. Така, това решение на Конституционния съд не може да възстанови пряко права на собственост на ищците, съобщиха от пресслужбата на съда.
Прието е също, че Интендантството на цивилната листа на Царя е държавно учреждение и разпоредител със средства от бюджета – предоставяни от българската държава, чрез ежегодните закони за държавния бюджет, приемани от Народното събрание. Интендантството е имало права да придобива имущество и е създадено с цел нормалното осигуряване на монархическата институция. Така ясно е разграничена възможността да се придобиват права лично за Н. В. Царя и да се придобиват права за самото Интендантство като държавна институция, призвана да обслужва монарха, смятат магистратите.
Според съда дворецът "Кричим” не е имот, придобиван от името на Царя, лично за него и в качеството му на частен субект.
Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му до страните.
През декември миналата година парламентът наложи мораториум върху царските имоти.