Съдията по делото срещу Марио Николов си направи отвод
Съдията по делото за източване на 7.5 млн. евро по САПАРД си направи отвод. Сега трябва процесът да бъде разпределен на нов съдия, за да започне по същество.
Причина за това станаха данни, че докато все още е бил прокурор, се е произнасял по доказателства, които са предмет на това дело, предаде БТА.
В съдебната зала стана известно и че Марио Николов е завел дело за клевета срещу съдията с искане за 23 000 лева обезщетение.
През 2009 г., когато Панайотов е бил прокурор, коментирал пред медии, че бизнесменът е участвал в схема за източване на 17 млн. лева ДДС.
Става въпрос за преписка, по която Панайотов е работил и която към момента се е водела срещу неизвестен извършител. По-късно той я е прекратил и разследването е било спряно.
Съдията коментира в залата, че едва днес разбира за заведеното срещу него дело и то представлява опит от страна на подсъдимия за подбор на съдия, който да разглежда делото.
По думите на Панайотов бизнесменът е имал достатъчно време от 2009 г. да заведе дело за клевета, а не да го прави в момента, в който е научил кой е съдия по настоящия процес.
Магистратът заяви, че подобни действия рушат правосъдието и трябва да бъдат пресечени още в зародиш.
По-рано на днешното заседание за пръв път се явиха всички подсъдими и техните защитници. Адвокат Менко Менков, който защитава Марио Николов, обаче поиска делото да бъде прекратено и върнато на прокуратурата поради множество съществени нарушения и неясноти.
Според Менков прокуратурата не е изпълнила нито едно от указанията на Софийския апелативен съд (САС), който на 2 август 2012 г. отмени всички присъди (12 г. затвор за Николов - б.р.) и върна делото на обвинението поради множество съществени нарушения в обвинителния акт.
В началото на тази година прокуратурата внесе нов обвинителен акт, но вече в Спецсъда.
Съдът днес не се съгласи с доводите на защитата и на делото първо беше даден старт, след което обаче отводът на Панайотов обърна нещата.
И по другото дело - за пране на 12.8 млн. лева, Марио Николов, съпругата му и останалите подсъдими получиха ефективни присъди, но те също бяха отменени на втора инстанция.