Това бяха основните критики на опозицията към МВР по време на дебатите по вота на недоверие. Мотивите на вносителите на вота от ДПС и Коалиция за България са за "провал на политиката по вътрешната сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки права".

Премиерът Бойко Борисов отказа да слуша дебатите по вота на недоверие към правителството му и реши да ги наблюдава от кабинета на председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
В пленарната зала дойдоха вицепремиерът Цветан Цветанов, правосъдният министър Маргарита Попова и други министри, предаде БТА.

„Четох, че БСП вече е готова да управлява държавата. Хора вижте, лесно е да яхнеш едно конче и да препускаш с него, друго е да го отгледаш, да го изправиш на крака и тогава да го яхнеш”, заяви от парламентарната трибуна председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев,цитиран от БГНЕС и "Фокус". Той се обърна към представителите на левицата с думите да изчакат да изправят това конче на крака и тогава да бързат да го яхнат.

"Ще трябва да се съгласите, че вотът вече е успешен, дори преди да е разискван и гласуван, освен ако не сте толкова наивни, да смятате че успехът на един вот се измерва непременно с падането на кабинета", заяви Лютви Местан от ДПС.

"Арестите на невинни български граждани, среднощните нахлувания в домовете им, нанасянето на побои са само илюстрация на една политика, която вместо да защитава човешките права, води до грубото им погазване. Полицейщината кореспондира на първо място с манталитета на властта. България има проблем с политическото покровителство на полицейското насилие", категоричен бе депутатът.
Според него СРС се ползват за политическо преследване на опонентите.

Горко й на тази страна, която дава повече за полиция, отколкото за образование, каза пък колегата му Йордан Цонев.

Кабинетът "Борисов" бе избран с квалифицирано мнозинство от 162 гласа, а днес - две години по-късно, разчита на платено мнозинство с държавна субсидия към едни и с толериране на антиевропейско поведение на други, заяви депутатът от ДПС и зам.-председател на движението Христо Бисеров по време на дебатите.

Лидерът на РЗС Яне Янев разгърна от парламентарната трибуна плакат с ново значение на абревиатурата МВР. МВР, според РЗС, вече означава - Мракобесие, Война с гражданите, Резултати – нула. Министърът на вътрешните работи незабавно трябва да бъде отстранен, защото ще се окаже, че не се е занимавал с нищо друго освен с груб лобизъм, шантаж и политически рекет над бизнесмени, които не са угодни на днешната власт, коментира Янев.

Ще гласуваме „за” вота на недоверие, защото трябва да бъдат взети спешни мерки, обясни съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров и лидер на СДС.
Партията очаква правителството след този вот да представи пътна карта на дълго отлаганата модернизация на МВР, ограничаване на приложението на СРС, да се махнат всички знакови кадри на БСП от управлението в сектор Сигурност, специални мерки за справяне с контрабандата на цигари и нов ВСС.
Полицейщината започна да се връща навсякъде, заяви Димитров.

"Не мога посмъртно да застана до хора като Доган, Станишев и Румен Петков и ще гласувам против този вот. Нашето виждане по въпроса за управление на България все повече се очертава като единственото в този парламент", обясни лидерът на „Атака” Волен Сидеров и добави, че опозицията не предлага алтернатива.
„Целта на един вот е падане на кабинета. Ако вотът успее, пада кабинетът, не пада вътрешният министър”, посочи Сидеров и визира изказването на Мартин Димитров.

"Сред нашите 400 хил. избиратели няма нито един, който да подкрепи моето заставане в отбора на Ахмед Доган. Следващият подпис на Сергей Станишев, тук ще прескоча характеристиката. Не знам какво оръжие трябва да има изобретено, за да застана до Румен Петков, който впрегна цялата държавна машина, за да ме унищожи", посочи Сидеров.
Румен Петков пък каза, че се гордее с факта, че няма как да бъдат един до друг със Сидеров и няма как да бъдат на една магистрала.
За Румен Петков от левицата най-тежкият провал е отложеното членство в Шенген.

Изпълнителната и законодателната власт на ГЕРБ извървяха странен път и от противници станаха защитници на статуквото в съдебната система и правозащитните органи, обясни съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов. Според него това е станало, след като са извършили няколко скандални за широката общественост и магистратите назначения във ВСС. Ще гласувам убедено за вота на недоверие, защото кабинетът и изобщо управлението на ГЕРБ, се превърнаха в голямо разочарование, каза Костов.
Този провал на кабинета "Борисов" вместо да отстрани, укрепил още повече мафиотите и олигарсите в политическата система на страната.
По думите му, управляващите пренебрегват законите, "вадейки класифицирана информация в медиите и превръщайки я в средство за политически шантаж и рекет".

Димитър Лазаров от ГЕРБ отговори на опонентите на кабинета, че явно в България продължава да броди призракът на популизма, демагогията и на лъжата.

Депутатите гласуваха гласуването на вота да е на 26 юли - след изтичане на задължителните 24 часа след края на разискванията.

Дебатите по вота на недоверие към кабинета приключиха малко след 19 часа. Гласуването ще бъде във вторник в 19.15 часа. Дискусията продължи близо седем часа.

Последна актуализация в 19.20 ч.
ИЗБРАНО