Така районът на взривеното поделение край Челопечене и част от дигата на река Лесновска ще бъде прочистени, предаде БГНЕС. Мястото на инцидента, който стана инцидента на 3 юли 2008 година, обаче е разчистено само на повърхността, а трябва и в дълбочина.

"Тук в района остава една голяма част за дълбочинно прочистване – около 37 декара. Това е мястото, където е бил епицентърът на взрива и там където са били кратерите от взрива, както и водните площи в радиус от 2 км. от центъра му", каза пред журналисти подп. Пламен Миланов от Съвместното оперативно командване - началник на група, която работи това лято в района.

При повърхностното прочистване "видимите боеприпаси, които са на повърхността на земята се локализират и се обезвреждат", разказа подполковникът. Той обясни още, че правят проверка и с апарати и така намират и вкопани боеприпаси. По думите му повечето се откриват на дълбочина от 15 см под земята. За да бъде обезопасен напълно районът, трябва да се прочисти на дълбочина от около 1 метър под тази, на която е било поделението преди инцидента. Техниката в България обаче може да открие боеприпаси на дълбочина само до 25 см, има и апаратура, с която може да се направи заснемане на 50 см от повърхността, което не е достатъчно.

"Дълбочиното прочистване може да стане от външни организации", каза командващият Съвместното оперативно командване генерал – лейтенант Атанас Самандов. Той препрати въпроса за това как ще продължи операцията оттук нататък към ръководството на МО.

Дни след взрива Министерство на отбраната купи специален робот, с който да се обезвреждат боеприпасите. Той обаче се развали няколко месеца по късно. А днес стана ясно, че все още не работи, тъй като не е ремонтиран.Системата за рязане на части от боеприпаси с помощта на водна струя, смесена с абразив под високо налягане, струваше на ведомството 350 хиляди евро.

Сега генерал-лейтенант Самандов призна, че не може да даде 100% гаранция, че хората могат да се разхождат в близост до поделението.
"Възможно е при една буря, при едни наводнения, да започнат да се преместят речните дъна и така да излязат на повърхността боеприпаси", предупреди той.

В рамките на операция са открити 5500 боеприпаси. От тях до момента са унищожени около 4000, а тези, които са с голяма мощност и без взриватели - около 1500, са унищожени на полигон Сливница. Тази година военните са работили върху 127 декара от района на поделението. Парите отделени за трите месеца работа в операцията през тази година са малко над 255 хиляди лева.

Проверка на прокуратурата установи 116 закононарушения в поделението, свързани с безопасността на работата там. Още няма осъден, но на бившия шеф на поделението беше повдигнато обвинение.