Това каза германският канцлер Ангела Меркел на съвместна пресконференция с премиера Бойко Борисов, който е на двудневно работно посещение в Берлин, съобщи "Фокус".

По думите на Меркел "тази дисциплина заслужава максимално признание".

Германският канцлер смята, че трябва заедно с Европейската комисия да се обсъди възможността за постигане на по-голяма гъвкавост по отношение на доплащането на проектите по европейските фондове, съобщи БТА.

Меркел отбеляза, че е естествено желанието на България да получи признание, защото страната ни стопанисва добре.
"Държави, които са в затруднение днес, които нямат толкова добри бюджетни показатели, при кофинансирането по линия на фондовете получават по-добри условия", отбеляза Ангела Меркел.

Сега България доплаща 20%, а други страни, които са изпаднали в затруднение заради неспазване на правилата - 5%.

По думите на Меркел това фактически засяга и Германия, защото тя спазва рамковите показатели, също така дава съществен принос към Европа.
"Все пак обещах на българския премиер, че би трябвало заедно с ЕК да обмислим дали можем да постигнем малко по-голяма гъвкавост по отношение на кофинасирането за страните, които стопанисват много добре", каза Меркел.

От своя страна премиерът Бойко Борисов поясни българската позиция по тази тема.
"Ние още нямаме магистрала от столицата до крайна точка на България. Докато ги изграждаме, да вървим в този процес. Или в най-лошия за нас случай – в тези инфраструктурни проекти, които не ни достигне кофинансиране, ЕК по-гъвкаво да се отзове. За мен е достатъчно, че ще се работи по случая. Аз съм убеден, че ще има добър резултат за България и продължавайки тя да бъде дисциплинирана в спазване на бюджетния дефицит", заяви Борисов, цитиран от БНР.

По-рано, пред германския бизнес, българският премиер обяви, че при 5% съфинансиране, в България биха се освободили около 500 милиона лева.

Премиерът откри още една прилика между България и Германия – че и двете страни получават добри кредитни рейтинги от международните агенции.

От срещата е станало ясно, че Ангела Меркел ще подкрепи изравняването на земеделските субсидии за България със старите страни членки през 2014 г., вместо през 2016 г., съобщиха от пресцентъра на МЗХ.