Седмият крал на Белгия - Филип, положи клетва пред Федералния парламент на общо заседание на Камарата на представителите и на Сената.

На церемонията, последвала днешната абдикация на крал Албер Втори, присъстваха представители на институциите на ЕС, както и на дипломатическия корпус в Брюксел.

Председателят на Камарата на представителите Андре Флао отбеляза, че днешната церемония се различава от възкачването на престола преди 20 години на крал Албер Втори, тъй като тогава държавният глава е положил клетва в условията на траур заради смъртта на крал Бодуен. Флао пожела на крал Филип дълго и успешно управление. 

В пленарната зала на парламента присъстваха 500 гости, а новият крал пристигна за церемонията заедно с кралица Матилда в открит черен Мерцедес 600 "Ландолет", производство 1967 година.

В пленарната зала той зае мястото си на трон с пурпурна тапицерия и позлатен обков, с лъвски глави в края на подлакътниците.

Срамежливият крал

53-годишният Филип още от дете е бил подготвян за държавен глава. Завършил е средното си образование във френскоезичния колеж Сен Мишел и в колежа Лопем край Брюж.

Новият крал говори шест езика, сред които трите национални езика в Белгия - френски, фламандски и немски, както и италиански, испански и английски. Филип завършва през 1981 г. Кралската военна академия на Белгия, след което добива квалификации за командос и за пилот на четири типа изтребители.

През 2010 г. той получава званията генерал-лейтенат и вицеадмирал. През 1985 г. Филип става магистър по политически науки от университета Станфорд в САЩ.

Когато е на 39 г., Филип сключва брак с 13 години по-младата от него кралица Матилда, с която имат четири деца.

Наблюдатели коментират, че кралицата е имала и ще има решаваща роля за утвърждаването на новия белгийски държавен глава заради всеизвестната му стеснителност.

Специалисти по неречево общуване анализират поведението на новия крал пред външния свят и доказват, че той се чувства несигурен сред хора, с които не е близък. По тяхно мнение кралят не обича да е център на внимание, а освен това се изразява трудно. Когато говори, той прави жестове, подчертаващи дълбоката му искреност. Специалистите намират, че това е двоен проблем, тъй като от държавен глава се очаква на обществени места да говори единствено съобразно протокола, не непременно това, което действително мисли.

Филип ще бъде първият белгийски крал, който ще плаща данъци и акцизи върху годишната си бюджетна издръжка от около 11 милиона евро.

От днес Белгия има двама крале, тъй като Албер Втори не губи титлата си, а само размера на издръжката си - тя ще бъде намалена на 923 000 евро годишно. Страната има вече и три кралици - Фабиола (вдовицата на крал Бодуен), Паола (съпруга на Албер Втори) и Матилда.

По-късно днес новият държавен глава ще приеме традиционния военен парад по повод националния празник на Белгия.

Вижте снимки