ЕНП поиска нови избори у нас, ЕК следи събитията
Европейската народна партия поиска нови избори в България, ПЕС се разграничи от "Атака", а Европейската комисия заяви, че ще използва всички лостове срещу нарушенията на правото на ЕС.
Тя отправи това послание при разискванията за обстановката в нашата страна, залегнали извънредно в последната сесия на ЕП преди лятната ваканция, след предложение на Европейската народна партия и с подкрепата на "Зелените".
"Европейската комисия наблюдава с известна загриженост последните събития в България, настоява реформите у нас да продължат, и няма да се поколебае да използва всички средства, с които разполага, за да гарантира, че страните-членки спазват изцяло задълженията си по европейското законодателство", заяви Рединг.
Тя отбеляза, че ЕК ще помага и съдейства на България, за да може страната ни да осъществи необходимите реформи и да постигне съответните резултати. Тя посочи, че механизмът за проверка е един от инструментите за постигането на тези цели
По време на дебата Манфред Вебер от групата на ЕНП каза, че европейската десница ще направи всичко възможно върховенството на закона да се върне в България."Искаме нови избори. Борисов трябваше да стане министър-председател. Вместо това социалистите сключиха договор с дявола”, каза Манфред Вебер.
Той попита какво се случва в България, пари ли са дадени, постове ли са обещани. Още първите решения на това правителство са доста обезпокояващи, каза Манфред Вебер.
На свой ред евродепутатът Илияна Йотова (БСП) попита Манфред Вебер - „С какво право точно вие ще се обявявате против законно избраното българско правителство, волята на българския народ, и ще искате предсрочни избори? Аз искам ли предсрочни избори в Германия?”.
Той изрази своите съмнения относно назначението на Делян Пеевски за председател на ДАНС.
Изглежда, че и г-жа Рединг храни същите съмнения. Това са обезпокоителни знаци относно събитията, относно сигурността. Какъв извод може да извадим - фатален извод за демокрацията", заяви Де Мера Гарсия.
Дискусия за "Атака"
Евродесницата яростно критикува управляващите за това, че разчитат на подкрепата на "Атака". Лидерът на социалистите в ЕП Ханес Свобода призова българското правителство да се разграничи от всякакви действия на "Атака".
Евгени Кирилов от Групата на социалистите и демократите в ЕП подчерта, че досега „Атака” не е гласувала за кабинета "Орешарски" и попита, откога регистрацията в парламента (от "Атака") се приема за подкрепа.
Филиз Хюсменова от АЛДЕ (групата на либералите) също каза, че „Атака” не подкрепя това правителство, тя не е в коалиция с партията мандатоносител, нито с ДПС.
"Първият български политик, който разчиташе на подкрепата на „Атака”, беше Бойко Борисов, тогава ЕНП не изрази неодобрението си”, каза тя
Евродепутатът Маруся Любчева заяви: „Г-н Вебер определя, че Борисов трябва да бъде премиер на България. Нито една партия обаче не желае да говори с ГЕРБ”.
Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев отвърна: „Народът в България за щастие вас не ви иска и не гласува, за да има правителство на БСП и ДПС, което да се поддържа от „Атака”.
Евродепутатът Метин Казак добави: „Две години правителството на Бойко Борисов се ползваше с подкрепата на „Атака”. Тогава това нямаше значение за Европа – това не е ли двоен аршин”.
"ГЕРБ държи ключа за намаляването на влиянието на "Атака". За това депутатите й трябва да влязат в парламента и да работят", призова Ивайло Калфин.