Задължителна ваксинация срещу Covid: между моркова и тоягата на Балканите (снимки)
"За" и "против" на фона на нарастващите страхове от разпространението на варианта Делта на коронавируса
Докато доскоро страните от Балканите бяха изправени пред опасенията, че ваксините срещу Covid-19, които достигат до тях, са твърде малко и ще дойдат твърде късно, то в повечето от държавите в региона днешният проблем е как да убедят максимално висок процент от населението си да се ваксинира.
Към усложненията, които предизвиква започналият туристически сезон, се прибавят и страховете от разпространението на варианта Делта на коронавируса, който изправя региона пред опасността от четвърта вълна на пандемията.
А наред с чисто човешките, хуманитарните и медицинските измерения на проблема, туристическите страни се опасяват и от безславен край на сезона още преди да е минала средата му, предаде БТА.
Гърция
Всички тези фактори се отнасят в особено голяма степен до Гърция, която се превърна в безспорен регионален лидер в мерките за насърчаване на ваксинацията. Въпреки че над 4,5 милиона души от 11 милионното население са със завършена ваксинация, през последните седмици новозаразените се увеличават, броят им достигна до 3 хиляди на ден, много региони отново преминаха в зони с повишен риск от Covid-19, а властите бяха принудени да върнат полицейския час в популярния сред туристите остров Миконос.
През последните седмици гръцкото правителство предприе сложна схема от мерки за стимулиране и натиск в полза на масовото ваксиниране, особено на младите хора, които са основната група сред новозаразените. Сред стимулите е схемата за предоставяне на 150 евро на всеки младеж на възраст между 18 и 25 години, който се ваксинира, като сумата се превежда по специална банкова карта, наречена "Пропуск за свобода" (Freedom Pass).
Допълнителен бонус е безплатното ползване на телефонни услуги за един месец. Изглежда, че мярката дава резултат, защото само за един ден от въвеждането на мярката 109 хиляди младежи подадоха заявления да се възползват от нея, съобщи пред телевизия Скай зам.-министърът на електронното правителство Георгиос Георгандас.
Същото послание, а именно логиката за стимулите за ваксинация като връщане на свободите на ваксинираните, се съдържа и в останалите мерки, които бяха обявени през миналата седмица.
Гръцкото правителство реши закритите помещения на всички заведения, както и закритите театри и киносалони, да работят само за ваксинирани или за преболедували Covid-19. Само тези категории ще могат да посещават клубове или музикални заведения и на открито. Същото се отнася и до всички спортни съоръжения. С това гръцките власти скъсват с принципа, че отрицателният тест за коронавирус осигурява същите права, както удостоверението за ваксинация, и се ориентират към диференцирани мерки според ваксинационния статус на гражданите - подход, който цели именно да насърчи уморените от ограниченията гърци да преодолеят колебанията си спрямо ваксините.
В стимулите се включи и гръцкият частен сектор. Гръцка металургична компания предложи на работниците си бонус от 500 евро, за да се ваксинират срещу Covid-19, а фериботна компания предлага намаление от 50 процента от цената на билетите за ваксинирани младежи под 25 години.
Наред със стимулите за ваксинираните гръцкото правителство показа, че не се колебае да въведе и задължително ваксиниране в сфери, където това се смята, че е в надделяващ обществен интерес. Още през май командването на противопожарната служба въведе задължително ваксиниране за служителите в оперативните звена на гражданската защита. През миналата седмица пък властите обявиха задължителна ваксинация за някои професионални категории, като служители в домове за възрастни хора, за сираци, за хронично болни или хора с увреждания, както и в центрове за хора със специални потребности. Те ще бъдат временно отстранени от работа след 16 август, ако не са си поставили поне една доза от ваксината. От 1 септември задължителната ваксинация ще бъде в сила и за медицинските служители в обществения и частния сектор.
Политиката на гръцкото правителство не мина и без протести. Около 4000 души се събраха миналата сряда в Атина с лозунги като "Ние казваме не!", "Оставка!", "Вземете си ваксините и се махайте!". Вчера пък протести срещу задължителното ваксиниране в определени сфери се проведоха в Атина и Солун.
Хърватия
В същата посока, макар и без толкова единодушие сред управляващите, се движи и Хърватия. Миналата седмица по неофициални информации беше съобщено, че хърватското правителство въвежда задължителна имунизация в три сектора - здравеопазване, образование и социални грижи.
Задължителното ваксиниране в споменатите три сектора трябва да започне в средата на август или началото на септември. Засега обаче няма официално решение и изглежда, че става въпрос по-скоро за намерения на хърватското правителство.
От своя страна президентът Зоран Миланович се обяви против задължителното ваксиниране и заяви, че това не е и "разумно от политическа гледна точка". "После какво? Ще преследваме ли хората, които имат кариес?", попита той.
Заради забавянето на имунизацията Хърватският институт за обществено здраве започна кампания с видеоклипове, в които известни личности призовават гражданите да се ваксинират.
В стимулите се включиха и местните власти. Крапинско-загорската жупания предлага на гражданите, които се ваксинират, безплатен еднодневен билет за спа и балнеолечебни центрове.
Сърбия
В Сърбия, където ваксинацията тръгна силно, но после се забави, още през май властите започнаха да предлагат финансови стимули на ваксинираните. По силата на правителствено постановление на всички, които си поставят поне една доза до края на май, бяха предложени 3000 динара или около 25 евро.
Генералният секретар в министерството на здравеопазването на Сърбия Мирсад Джерлек каза, че гражданите на Сърбия са се отпуснали твърде много. Той смята, че би било добре да се въведе задължителна ваксинация.
Президентът на Сърбия Александър Вучич обаче заяви миналата седмица, че той лично е застъпник на идеята за задължителна ваксинация за определени категории от населението, но такова нещо не е възможно заради конституцията. Имаме конституция, според която всички сме равноправни. Как да кажа на някого, че може да влезе в търговски център, ако е ваксиниран и не може, ако не е, попита Вучич.
Ще работим върху това да въведем лотарии, да плащаме на хората, за да се ваксинират, каза сръбският президент.
Държавният секретар в министерството на здравеопазването Мирсад Джерлек обяви, че скоро ще има нов пакет мерки и стимули за ускоряване на кампанията за ваксинация, тъй като се очаква четвърта вълна на коронавируса.
Министърът на държавата администрация Мария Обрадович потвърди, че се подготвя "сериозна кампания", в която се обмисля голяма наградна игра, в която ваксинираните срещу коронавирус ще се състезават за "сериозни награди". Това е единственият начин да покажем, че правителството наистина стимулира ваксинирането, заяви Обрадович, оценявайки, че до 20 юли на територията на цялата държава има 2 664 000 души, които са получили две дози от ваксина против коронавирус, което не е достатъчно за население от около 7 милиона души, ако се търси колективен имунитет.
Участници в музикалния фестивал в Нови сад трябваше да докажат, че са ваксинирани или да представят отрицателен тест за коронавирус
Снимка: AP/БТАРепублика Северна Македония
Здравните власти в югозападната ни съседка обмислят възможността от есента да се изисква сертификат за ваксинация за посещения на събития на открито или закрито. Това съобщи миналата седмица министърът на здравеопазването Венко Филипче.
Давайки си сметка, че независимо от всичко, което правим, интересът към ваксинацията няма да се увеличи, обмисляме някаква форма на рестрикция, каза Филипче.
Никъде по света тази ваксинация не е задължителна, затова трябва да обмислим някои алтернативни решения - да се присъства на масови мероприятия, на кино, на културни събития само със сертификат за ваксинация и това е нещо, което е възможно да препоръчаме през есенните месеци, каза министърът.
Румъния
Румънският премиер Флорин Къцу заяви, че има предложение здравните служители, които не са ваксинирани, да бъдат тествани срещу КОВИД-19 и да поемат разходите за тестовете. Той заяви това в отговор на въпрос дали правителството обмисля мярка за задължително имунизиране на медицинския персонал или на служителите в социалните домове.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че ваксинацията срещу Covid-19 в Румъния е доброволна и това нещо няма да се промени. Не съм привърженик на задължителната ваксинация, посочи президентът.
Три кебапчета, две хлебчета и бутилка вода - това беше бонусът за онези, които отидат да се ваксинират в мобилния център, разкрит през юни на най-големия пазар за селскостопански и хранителни продукти в Букурещ - Обор. Инициативата "кебапчета срещу ваксинация" бе обявена от районния кмет Раду Михаю.
Румънската лотария организира през втората половина на юни специална томбола за тези, които се ваксинират, под мотото: "Ваксинираш се и печелиш". Бяха раздадени пет награди по 10 000 леи (2033 евро) и една награда от 50 000 леи (10 166 евро).
Властите в Румъния освен това въведоха задължително представяне на сертификат за ваксинация за определени културни и спортни събития. Половината от 26 хиляди билета, продадени за осминафиналния мач от Европейското първенство по футбол между Франция и Швейцария, игран в Букурещ, бяха запазени за ваксинирани посетители.
Турция
Засега ваксинацията в Турция преминава при добър, макар и спадащ интерес, и властите не са обявили конкретни стимули. Пунктове за ваксинация в джамии и гробища откриха местните власти в турския източен окръг Ван, за да насърчат ваксинирането на гражданите по време на Курбан байрам.
Още през юни обаче турската частна телевизия НТВ съобщи, че властите обмислят и възможността за положителна дискриминация за ваксинираните и нови ограничения за онези, които не са си поставили ваксина срещу Covid-19.
В случай, че интересът към ваксинация не се увеличи, има планове за прилагане на позитивна дискриминация на ваксинираните. Както сега хората без ХЕС-код (специален здравен код, който се изисква при пътуване в обществения транспорт, обслужване в различни институции и пр., бел.ред.) не са допускани в обществени сгради, банки, търговски центрове, така ще започнат да се обсъждат и ограничения за онези, които не са се ваксинирали, отбелязва "Хюриет". Възможно е да бъде ограничен достъпът на неваксинираните до кина, театри, спортни състезания, концерти.
Миналата седмица обаче в отговор на въпрос дали властите обмислят задължително ваксиниране, министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа посочи, че в момента този въпрос не е на дневен ред.
Словения
В началото на месеца словенският премиер Янез Янша заяви, че някои страни членки на ЕС вече подготвят законови решения за задължителна ваксинация против Covid-19 за някои категории население - възрастните хора, медицинския персонал, работещите в домове за възрастни хора, в туризма и другаде - и ще предложат премахване на правото за безплатно тестване за хората, които не желаят да се ваксинират. Макар това засега да не е предложение на правителството, Словения ще трябва да обсъди подобни решения и да приеме окончателно решение, каза Янша.
Черна гора
На 2 юли министерството на здравеопазването на Черна гора обяви, че всички заети в публичната администрация ще получат един ден отпуск, след като се ваксинират.
Освен това възрастните хора, ваксинирани през юли, ще получат туристически ваучер на стойност 50 евро.
Министерството съобщи още, че доказателство за ваксинация или отрицателен PCR тест ще бъдат задължителни за посетителите на концерти и музикални фестивали в страната.
Кипър
Кипърското правителство реши да покрива 35 процента от разходите за настаняване по време на почивка на лицата, които са получили поне една доза ваксина срещу коронавируса или са прекарали болестта през последните 180 дни.
Тази възможност е част от серия мерки, обявени от правителството в началото на юли в опит за насърчаване на повече хора да се ваксинират срещу коронавируса.
Схемата е в сила от 16 юли до 31 август. Тя съдържа условие за максимална цена от 80 евро на вечер за двойна стая с включена закуска, при минимален престой от три нощувки.
Мерките на правителството обаче предизвикаха реакция от противници на ваксините и привържениците на свободния избор, които го разбират като равни условия за ваксинираните и неваксинираните. На 18 юли протестиращи нападнаха офисите на медийната група "Сигма" в Никозия, атакуваха персонала и подпалиха автомобили на паркинга. При арестите и сблъсъците бяха ранени 12 полицаи.
Нападателите дойдоха от редиците на хората, които се противопоставят на пропуска "Сейфпас", който се използва за посещения в търговски центрове, кафенета, ресторанти, спортни зали и други обекти в Кипър и потвърждава, че лицата са ваксинирани, преболедували са Covid-19 или разполагат с отрицателен резултат от тест. Демонстрантите поискаха гаранции, че ваксинацията няма да стане в никакъв случай задължителна, че тестовете ще останат безплатни, както и че ще бъдат отменени изискванията за редовно извършване на бързи тестове от гражданите.