Визитата на Зеленски в Рим - двоен тържествен прием, отказано посредничество и дълго интервю
Третото действие на задълбочаването на двустранните отношения между Италия и Украйна беше визитата на украинския президент в италианската столица
Първо беше визитата на италианския премиер Джорджа Мелони на 21 февруари в Киев по повод годишнината от началото на руската инвазия в Украйна. Там Мелони и украинският президент Володимир Зеленски демонстрираха пълно единство и синергия.
Последва двустранна конференция в Рим на 26 април, посветена на възстановяването на Украйна, в която участваха представители на над 600 италиански компании, висши италиански държавници и представители на украинските власти. На този форум Италия даде заявка да е на първа линия във възстановяването на Украйна. А Киев покани Италия да инвестира в тези усилия още отсега.
Третото действие на това задълбочаване на двустранните отношения беше визитата на Зеленски в Рим. Тя протече при пълна тържественост, с военни почести, със засилени мерки за сигурност и блокирани улици, със срещи с президента и премиера в дворците Куиринале и Киджи и посещение във Ватикана за среща с папа Франциск.
Зеленски пристигна в Рим със самолет "Еърбъс А319" на военновъздушните сили на Италия, който се приземи на летище "Чампино". Там той беше посрещнат от външния министър Антонио Таяни. После се оттегли в римския хотел "Парко дей принчипи".
Срещата на Зеленски с президента Матарела започна по обед. "Италия е изцяло на страната на Украйна в нейната борба срещу руската инвазия", заяви Матарела на Зеленски. Зеленски пък му благодари за подкрепата, която Италия оказва на Украйна. Той благодари и за това, че Италия не е променила позицията си в подкрепа на Украйна и при правителството на Марио Драги, и при това на Джорджа Мелони. "Ние ценим важната военна помощ, която дава на нашата страна способността да устоява на руската агресия", подчерта още Зеленки. "Ключът към нашия успех на бойното поле е навременното получаване на необходимата помощ. Италия винаги е била и е на правилната страна, на страната на истината в тази война", подчерта Зеленски. Матарела пък отбеляза, че Украйна се нуждае от истински мир, а не от мир, постигнат вследствие на капитулация. Срещата между Зеленски и Матарела продължи около 25 минути.
Последва среща на Зеленски с Джорджа Мелони, която продължи около час и 10 минути. На нея присъстваха и доверените министри на Мелони - външният министър Таяни и министърът на отбраната Гуидо Крозето, а също и италианският посланик в Киев Франческо Дзадзо и Андрий Йермак, съветникът на украинското президентство. Разговорът между Зеленски и Мелони протече на английски, без преводач. После двамата дадоха обща пресконференция, на която се обръщаха на малко име един към друг. "Джорджа, благодаря ти за възможността да бъда в тази толкова хубава страна, която има велика история. Тук съм, за да Ви благодаря, че сте подслонили украински граждани. Никога няма да забравя това", заяви Зеленски.
"Залагаме на победата на Украйна", заяви Мелони. "Ще продължим да оказваме подкрепа, също и военна, защото Украйна може да стигне до преговори само от една солидна позиция", допълни тя. "Това е важно, защото до мир не може да се стигне с никаква капитулация", подчерта тя. "До мира ще се стигне само и единствено, когато Русия преустанови вражеските действия", подчерта Мелони и призова Москва да спре агресията и да изтегли войските си от Украйна. Тя заяви, че Италия подкрепя и формулата за мир в 10 точки, предложена от Зеленски и че признава легитимните аспирации на Украйна да стане част от ЕС. Мелони дори дефинира Украйна като "преден пост на сигурността в целия европейски континент". "Истината е, че Украйна е жертва на агресия и че защитавайки собствената си цялост и идентичност, тя отдалечава войната от останалата част на Европа. Онова, което правят украинците, те го правят и за нас", добави тя. Зеленски използва повода на общата пресконферения, за да увери, че Европа е много важна за украинците и че страната му спазва всички инструкции, за да влезе в ЕС.
Срещите на Зеленски с двамата италиански лидери протекоха очаквано, с очакваната риторика и от двете страни. На тях нямаше неудобни гости, като известните с едновремешните си проруски симпатии Силвио Берлускони и Матео Салвини. Първият вече от повече от месец се лекува от левкемия в миланска клиника. Но ако беше във форма, едва ли щеше да му се понрави визитата на Зеленски в Рим. Преди посещението на Мелони в Киев, Берлускони направи доста критично изявление по адрес на Зеленски, на когото хвърли отчасти вината за конфликта в Украйна, което пък породи истинска политическа буря в Италия. Салвини, който е вицепремиер, също отсъстваше от вчерашните срещи с украинския лидер. Появиха се спекулации, че Зеленски не е искал да се види с него, но той отрече това и каза, че би се видял със Салвини с голямо удоволствие.
Доста интересна беше срещата на Зеленски с папа Франциск. Двамата размениха подаръци. Папата подари на украинския лидер малка скулптура, представляваща маслиново клонче, символа на мира. Зеленски подари на папата икона на Богородица, изрисувана върху останките на бронирана жилетка.
По време на срещата папата е заявил, че има спешна нужна от хуманитарни жестове в Украйна спрямо най-уязвимите хора, невинните жертви на конфликта, съобщи говорителят на Ватикана Матео Бруни.
Зеленски обаче призова папата да осъди по-ясно Русия. "Благодарен съм за неговото лично внимание, което той отделя на трагедията на милиони украинци. Говорих за десетките хиляди депортирани деца. В допълнение призовах папата да осъди руските престъпления в Украйна. Защото не може да има равнопоставеност между жертвата и агресора", заяви Зеленски след срещата, продължила около 40 минути.
Той съобщи също, че е говорил с папата за формулата за мир в 10 точки, предложена от Киев, но отхвърлена на няколко пъти от Москва. "Предложих му да се присъедини към прилагането й и да подкрепи подобна инициатива", подчерта той.
Планът в 10 точки предвижда установяването на специален съд за руските военни престъпления. Планът предвижда и създаването на евроатлантическа архитектура на сигурността с гаранции за Украйна, възстановяване на повредената украинска енергийна инфраструктура и гарантиране на безопасността на най-голямата европейска ядрена централа - Запорожката АЕЦ, припомня Асошиейтед прес.
В края на април папа Франциск пък заяви пред репортери, че Ватиканът участва в задкулисна мисия за мир за Украйна, но не предостави повече подробности по въпроса. Появиха се спекулации дали Ватиканът може да изиграе някаква роля на посредник за уреждане на конфликта.
Но като изглежда Зеленски не мисли така и това пролича по време на най-интересната част от гостуването на украинския президент в италианската столица - пространното интервю за предаването "Порта а порта", водено от авторитетния италиански журналист Бруно Веспа. То се осъществи и с подкрепата на "Теледжорнале Уно" - централните новини по телевизия РАИ Уно. По време на интервюто не само Бруно Веспа задаваше въпросите. Питания бяха отправени и от директорката на "Телджорнале Уно" Моника Маджони, от директора на новинарската емисия "Теледжорнале Сетте" Енрико Ментана, от директора на телевизия Скай Ти Джи 24 Джузепе Де Белис, от водещия от телевизия "Медиасет" Никола Поро, от журналисти от изданията "Кориере дела сера", "Република" и "Соле 24 оре".
Интервюто не се проведе в телевизионно студио, а в зала във Викторианския монументален комплекс на площад "Венеция" в Рим, посочва АНСА.
В интервюто Зеленски заяви: "Уважавам папата, но ние не се нуждаем от посредници. Ние просто се нуждаем от мир, не може да се посредничи с Путин. Призоваваме папата, подобно на други лидери, да работи за един справедлив мир, но първо ние трябва да направим всичко останало", заяви Зеленски и изтъкна, че няма смисъл сега да се прави опит за въвличане на Русия в диалог. "Не може да се посредничи с Путин. Нито една страна в света не може да направи това", заяви той. "Не съм склонен да разговарям с Путин. За какво ще говоря с него?", добави Зеленски. "Не може да се посредничи с Путин. Ние знаем какво представлява той. Той убива", заяви още Зеленски и припомни до какво е довел опитът за посредничество, заложен в Минските договорености. "Осем години и нула резултати", обобщи Зеленски.
Той подчерта, че сега е нужна контраофанзива, за да бъдат изтласкани руските окупатори извън украинската територия. Зеленски също така предупреди, че ако Украйна падне, следващата стъпка на Русия ще е Молдова, а после и страните членки на НАТО - Литва, Латвия и Естония, и тогава други страни от НАТО, в това число Италия, ще трябва да изпратят своите синове и бащи в тази война. "Така че е по-добре да ни помогнете (сега), вместо да пращате (после) на война собствените си деца", заяви Зеленски.
Той подчерта, че що се касае до контраофанзивата срещу руските сили, Украйна е много мотивирана и обеща, че "важни стъпки ще бъдат предприети скоро".
Украинският лидер благодари на Италия за изпратените системи за противовъздушна отбрана САМП-Т, визирайки системите, разработвани от Италия заедно с Франция.
В интервюто също така Зеленски заяви, че Украйна не е изпращала никакъв дрон срещу Кремъл. Той добави, че това е било измислица на Путин или може би на хората около него. "Ние не бомбардираме цивилното население, ние можем да използваме оръжия само в окупираните територии, не на друго място", увери той.
Относно Крим Зеленски заяви, че Украйна не се страхува от референдум там, но произвеждането му би било против украинската конституция, защото "Автономната република Крим е част от Украйна". Той заяви това в отговор на въпрос дали е склонен да организира референдум за автономията на Крим, в случай че Украйна си я върне.
За телефонния си разговор със Си Цзинпин, проведен на 26 април по украинска инициатива, Зеленски заяви, че Си го е уверил, че Китай няма да достави оръжия на Москва. "С китайския лидер обсъдихме важни въпроси. Казах му, че ние разчитаме, че Пекин няма да предостави оръжия на Москва. Си отговори, че няма да дадат оръжия и няма да подкрепят Русия", каза Зеленски.
Относно риска Путин да използва ядрено оръжие, Зеленски заяви, че не вярва, че Путин ще го направи. "Ако го направи, той няма да е жив на следващия ден и ми се струва, че той е човек, който има желание да живее", заяви Зеленски.
Той обвини Путин и в дезинформация. "Путин успя да разкаже, че в Украйна има нацисти, руснаците, които са наши съседи, започнаха да вярват в това. Путин контролира цялото медийно пространство, за да получи подкрепата на обществото си, той ще използва същите средства, за да излезе от кризата. Ще каже на хората, че е спечелил войната", каза още Зеленски.
Президентът на Украйна коментира и, че ако в САЩ Доналд Тръмп бъде избран за президент, то той не знае дали Тръмп ще помага в бъдеще на Украйна. "Преди всичко благодаря на Конгреса на САЩ и на президента Джо Байдън, които ни оказаха много голяма подкрепа и за която сме много признателни", заяви Зеленски.
Любопитно е, че това беше третото участие на Зеленски в предаването "Порта а порта", смятано за едно от най-авторитетните в Италия. Първо той дебютира в него преди година по същото време и тогава отправи упреци към онези лидери, които искат Украйна да направи отстъпки пред Путин и Русия. Тогава във Франция възприеха това като критика към френския президент Еманюел Макрон, въпреки че Зеленски не спомена конкретно неговото име. През януари тази година Бруно Веспа гостува на Зеленски в Киев и взе интервю с него и се твърди, че тогава е дошла идеята украинският президент да говори в последната вечер на фестивала на италианската песен в Сан Ремо. Тази инициатива не приключи добре. Първо имаше петиция срещу включването на Зеленски по време на фестивала, а после той реши да се обърне към участниците и гостите само с кратка телеграма, която бе прочетена много след полунощ.
Визитата на Зеленски в Рим бе коментираха оживено от италианските медии. "Италия е на правилната страна в тази война", отбелязва АНСА. "РАИ Нюз" откроява няколко водещи коментара по време на срещите на Зеленски, а именно неговите думи "Не ни трябват посредници, а справедлив мир" и думите на Матарела "Нека мирът да е истински, а не капитулация".
Зеленски заяви, че иска да прегърне всички италианци, един по един заради оказаната подкрепа и сподели, че е бил изкушен да избяга от Украйна, но е устоял, отбелязва Ти Джи Ком 24 по повод някои от изказванията на Зеленски в "Порта а порта".
Скай Ти Джи 24 откроява думите на Зеленски след срещата му с папата, че планът за мир в Украйна трябва да е украински, а не да се говори за посредничество. Папата предложи посредничество, но Зеленски му благодари с думите, че на Украйна не са й нужни посредници, а справедлив мир, отбелязва "Стампа".
"Република" откроява думите на Зеленски, че без италиански оръжия, в Украйна е щяло да има много повече жертви. "Кориере дела сера" се спира върху думите на Зеленски от същото интервю, а именно "Не се страхувам, че ще бъда убит. Путин е този, който се страхува" и "На бащите, изгубили децата си, казвам: "Не трябва да прощавате".