Вижте кои са най-опасните пешеходни пътеки и кръстовища в София
Спад на жертвите, но войната по пътищата продължава, както и търсенето на решения
Пресичането на оживен булевард в София, дори и по пешеходна пътека, често е изпитание. Въпреки че от СДВР отчитат спад на пострадалите през 2024 г. в София, инцидентите, включително и на зебра, не са малко. На три пешеходни пътеки в столицата са станали нееднократни катастрофи, а СДВР определя осем ключови кръстовища в София като най-опасни.
През 2024 г. в столицата са регистрирани 181 пътни инцидента на пешеходни пътеки, с трима загинали и 108 ранени, съобщиха от СДВР за Dir.bg. Данните обхващат както пешеходните пътеки, регулирани със светофарни уредби, така и тези, регулирани само с пътни знаци и маркировка.
За 2023 г. статистиката сочи 197 пътнотранспортни произшествия с четирима загинали и 114 ранени.
Най-опасните пешеходни пътеки
През 2024 г. пешеходните пътеки с повече от един пътен инцидент са:
-
бул. "Гоце Делчев" и ул. "Хубча" - 3 инцидента;
-
бул. "Ломско шосе" и ул. "Кирил Дрангов" - 2 инцидента;
-
ул. "Тодорини кукли" и ул. "Хан Севар" (ул. "Стефан Чомаков") - 2 инцидента.
Най-опасните кръстовища в София
Кръстовищата с най-много инциденти са:
-
бул. "Ломско шосе" и Околовръстен път - 31 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Цариградско шосе" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" - 27 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Сливница" и бул. "Христо Ботев" - 21 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Цариградско шосе" и бул. "Ал. Малинов" - 18 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Цариградско шосе" и бул. "Асен Йорданов" - 16 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Ал. Малинов" и Околовръстен път - 15 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Цар Борис III" и бул. "Никола Петков" - 15 пътнотранспортни произшествия;
-
бул. "Акад. Ив. Ев. Гешов" и ул. "Гюешево" - 14 пътнотранспортни произшествия.
Катастрофите на посочените кръстовища са по вина на водачите. На кръстовищата с повишена концентрация на пътни инциденти е засилен контролът от "Пътна полиция" - СДВР. Изпратени са сигнални писма до стопанина на пътя, твърдят от СДВР.
Най-честите причини за пътни инциденти са: несъобразена скорост, отнемане на предимство, неспазване на дистанция, неправилно движение назад, неправилно преминаване в съседна лента, внезапна промяна на посоката на движение и отнемане на предимство на пешеходец, уточняват от СДВР.
В акцията на полицията от 20 декември до 2 януари са установени 52 случая на шофиране след употреба на алкохол в София, като в столицата е отчетена и най-високата проба - 3,34 промила, съобщиха от "Пътна полиция". В София са хванати и най-много шофьори, каращи след употреба на наркотици. При ограничение от 50 км/ч е засечен нарушител, движещ се със 162 км/ч.
Емблематични случаи от изминалата година:
-
21 октомври: На бул. "България" кола прегази 10 души, чакащи на спирка.
-
10 октомври: Моторист загина на място, след като премина на червен сигнал на Околовръстен път.
-
Септември: Бивол помля кола край "Кремиковци".
-
Два случая на автомобили, "кацнали" на релсите на бул. "България".
От началото на годината са регистрирани 7148 катастрофи, при които са загинали 478 души и 9031 са ранени, съобщиха от МВР.
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков отчете, че мерките дават резултат и през 2024 г. има с 49 загинали по-малко в сравнение с 2023 г. Ефектът от отнемането на коли на пияни и дрогирани шофьори е огромен, коментира той и посочи, че с 220 са намалели установените случаи на шофиране с над 1,2 промила алкохол. През 2024 г. са отнети над 1500 свидетелства повече на водачи, шофирали след употреба на алкохол и наркотици, отбеляза още Илков. Той заяви, че се полагат усилия за намаляване на срока за изследване на кръвните проби.
Според "Пътна полиция" през миналата година в страната са станали над 7000 катастрофи, 481 са загинали, а 9045 са ранени. Спрямо 2023 г. катастрофите са със 172 по-малко, загиналите - с 44 по-малко, а ранените - с близо 60 повече. 150 души са загинали в населени места.
"Войната по пътищата" не стихва. Статистика на ЕК за 2023 г. отрежда на България челно място по брой пътнотранспортни произшествия, загинали и ранени.
Родителите на деца, загинали при катастрофи, протестираха целогодишно. На 6 януари те организираха кръгла маса в Народното събрание с искане за законодателни промени, като основното е при употреба на алкохол и наркотици обвинението да бъде за умишлено убийство.